Od listopadu klesne cena 3000 přípravků

Titulní obrázek

U téměř 3000 léčivých přípravků by měla od listopadu klesnout jejich maximální cena. Pacienti díky tomu mají ušetřit za rok 1,64 miliardy korun a zdravotní pojišťovny 1,1 miliardy. ČSSD to ale považuje za podfuk na pacienty, protože prý ke zlevnění dojde jen na papíře, ale v reálné ceně ne…

Opozice tvrdí, že ministr Julínek toho dosáhl jen na papíře a je to podfuk na pacienty

„Chceme, aby se u nás léky neprodávaly dráž než v Evropě,“ řekl Právu doktor Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jeho úřad rozhodoval o změnách cen léků. Uvedl, že pokles cen léků se promítne i do počtu léků, které nově budou bez doplatku pacienta.

„Dosud je jich zhruba tisíc a přibude k nim dalších 550. A dalších 120 léků se nově započte do limitu 5000 korun na doplatky za léky a regulační poplatky,“ řekl Beneš.

A ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dodal, že „pokud se nyní v ČR prodává některý lék dráž, než je průměr Evropské unie, jeho cena se sníží.“

Podle Julínka snížení cen léků umožňuje právě nově stanovovaná maximální cena léků. Ta se určí podle průměru výrobních cen v zemích referenčního koše, tedy několika států Evropské unie, a dále podle průměru tří nejnižších cen daného léku v EU.

Julínek přiznal, že u některých přípravků se může cena zvýšit. To se týká těch, které se v Česku zatím prodávaly dlouhodobě pod cenou Evropské unie, anebo takových přípravků, kde kdyby nebyla upravena cena, hrozilo by ukončení domácí produkce. Ta by musela být nahrazena dovozem ze zahraničí, ale za vyšší ceny.

Rath: Je to hra čísel

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath, který je kandidátem i na post hejtmana Středočeského kraje po vítězných volbách ČSSD do krajů, tvrdí, že Julínek udělal jen administrativní opatření, které se pacientů vůbec nedotkne a léky nezlevní.

„Je to podfuk na pacienty. Léky se neprodávají za maximální ceny, ale za reálné, a ty jsou zhruba o 30 procent nižší než maximální. Proto je snížení jen papírové.“

Julínek se ale brání a ústy svého tiskového mluvčího Tomáše Cikrta oponuje: „Ministerstvo snížilo maximální ceny právě pod reálné ceny, za které se léky prodávají, a to umožňuje, že stovky léků budou nově bez doplatku.“

Lékárníci: Ceny přechodně dvojí

Lékárníci už upozorňují, že pacient se může v lékárnách setkat s dvojí cenou téhož léku. Budou totiž doprodávat staré zásoby za původní ceny a teprve nové dodávky budou už se sníženými cenami.

V ČR je zhruba 8600 léků hrazeno částečně nebo úplně z pojištění. Revizí prošla zatím necelá polovina. Státní ústav pro kontrolu léčiv chce ale postupně zkontrolovat cenu u všech léků.

Otázkou ale je, co se stane s medikamenty, které jsou volně dostupné, tedy bez lékařského předpisu. Někteří odborníci nevyloučili, že u nich ceny mohou růst . Na druhé straně je prý může srážet konkurenční boj.

Jak který lék bude drahý v té které lékárně, bude tedy jasné až po prvním listopadu. I nadále se ale ceny těchto léků budou lišit, protože to závisí na podmínkách, za kterých je lékárníci nakupují od výrobce. Tam, kde mají množstevní slevy, jsou lacinější.

*

Příklady nových léků bez doplatku

* Glivec 100 mg, lék na rakovinu, doplatek pacienta před revizí: 2467 Kč

* Spirava, na astma, dosud 92 Kč

* Algifen Neo, na bolest, dosud 39 Kč

* Palladone-SR 24 mg, na bolest, dosud 54 Kč

* Avandamet 4 mg/1000 mg, na cukrovku, dosud 161 Kč

* Singulair 4 mini, na alergii, dosud 95 Kč

Zdroj – Státní ústav pro kontrolu léčiv

**Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!