Od počátku roku přibylo v Česku 81 HIV pozitivních lidí

Počet nových případů HIV infekce stoupá v České republice rychleji než v minulém roce. Od ledna do konce května přibylo 81 lidí nakažených tímto virem. V květnu lékaři diagnostikovali celkem 22 nových případů.

ČTK to sdělil ředitel Domu světla a tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý.

„Od počátku roku 2010 je k 31. květnu 2010 diagnostikováno celkem 81 nových případů HIV infekce. Takový počet jsme dosáhli v roce 2009 v měsíci červenci, to je za sedm měsíců, oproti letošním pěti měsícům,“ upozornil Hlavatý.

Doplnil, že se obává dalšího nárůstu nakažených v červnu. Jen v AIDS poradně Domu světla odhalili lékaři v červnových dnech pět nových případů HIV infekce. V lednu přibylo HIV pozitivních 14, v únoru 10, v březnu 20 a v dubnu 15.

Nejvíce HIV pozitivních lidí žije v Praze – celkem 571. Následují Středočeský a Jihomoravský kraj se 113 nakaženými. Naopak nejméně nakažených – 12 – je v Pardubickém regionu.

Celkem už se v zemi virem HIV nakazilo 1425 lidí, z toho 1143 mužů. U 302 nakažených mužů a žen propuklo onemocnění AIDS a 158 lidí na tuto nemoc zemřelo.

Více než polovina lidí (57 procent) se nakazila homosexuálními nebo bisexuálními pohlavními styky, necelých 30 procent heterosexuálně. Další se nakazili při injekční aplikaci drog, jedno procento lidí získalo virus HIV transfuzemi a krevními preparáty.

Ohodnoťte tento článek!