Přejít na obsah

Od začátku roku přibylo v Česku skoro sto HIV pozitivních lidí

zpět
26.7.2010
hiv, aids
zvětšithiv, aidsZdroj: www.vpac.org

hiv, aids | Zdroj: www.vpac.org

 

Od začátku roku do konce června přibylo v České republice skoro sto HIV pozitivních lidí, přesně 98. Počet nových případů HIV infekce stoupá v Česku rychleji než v minulém roce.

Loni za první polovinu roku bylo 75 lidí s nově potvrzenou nákazou. Jen letos v červnu testy odhalily 17 nových případů infekce. ČTK to sdělil tajemník České společnosti AIDS pomoc a ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý.

Celkem už se v zemi virem HIV nakazilo 1442 lidí. Nyní v ČR žije 1228 lidí s HIV infekcí. „Rok 2009 přinesl celkem 157 nových případů HIV infekce, nyní máme podklady za první pololetí 2010 a statistiky uvádí 98 nových případů HIV infekce,“ uvedl k číslům Národní referenční laboratoře (NRL) pro AIDS při Státním zdravotním ústavu (SZÚ) Hlavatý. Už loňský počet 157 pozitivních v ČR přitom představoval největší nárůst v historii, upozorňují zdravotníci.

Obávají se dalšího nárůstu nakažených, který se často projeví po době dovolených. „Třeba loni v červenci a srpnu přibylo deset a devět nakažených, ale v září už to bylo 18,“ uvedl Hlavatý. Zpoždění je dané tím, že test se provádí dva měsíce od posledního rizikového chování, vysvětlil.

Nejvíc lidí s infekcí HIV žije v Praze, Národní referenční laboratoř eviduje 578 osob. Následují Středočeský a Jihomoravský kraj se 114 nakaženými. Oproti tomu nejméně nakažených je v Pardubickém kraji a na Vysočině, a to shodně 13.

Celkem už se v zemi virem HIV nakazilo 1442 lidí, z toho 1160 mužů. U 307 nakažených mužů a žen propuklo onemocnění AIDS a 158 lidí na tuto nemoc zemřelo. Navíc bylo v tuzemsku odhaleno 326 HIV pozitivních cizinců bez trvalého pobytu, z toho 229 mužů a 97 žen. Jde o celkové počty za dobu sledování infekce, tedy od roku 1985 do letošního 30. června, upřesnil Hlavatý.

Víc než polovina lidí se nakazila homosexuálními nebo bisexuálními pohlavními styky, necelých 30 procent heterosexuálně. Další lidé se nakazili při injekční aplikaci drog, jedno procento lidí získalo virus HIV transfuzemi a krevními preparáty.


Komentovat článek: Od začátku roku přibylo v Česku skoro sto HIV…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné