Od začátku roku se žloutenkou nakazilo skoro 1000 lidí

Titulní obrázek

Od začátku tohoto roku do konce minulého týdne se v ČR nakazilo hepatitidou typu A téměř 1000 lidí. Z celkem 998 případů jich stále nejvíce připadá na hlavní město, více než polovina všech nakažených. Na druhém místě figuruje Středočeský kraj, kde ale za minulý týden přibyly pouze tři nové případy…

Velmi rychle naopak stoupá počet nemocných v Olomouckém kraji. V minulém týdnu se počet nemocných na Olomoucku zvýšil o 17 případů na 83. Aktuální data zveřejnilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Za celý loňský rok onemocnělo hepatitidou typu A 128 lidí.

Celkově se zdá, že letošní zvýšený výskyt nemoci špinavých rukou pomalu odeznívá. Zatímco ještě před dvěma týdny evidovali epidemiologové 152 nových případů v celém Česku, za minulý týden se statistiky zvýšily o 104 případů. Pokles nových případů zaznamenala i Praha. V předminulém týdnu v hlavním městě přibylo 91 nových nákaz, minulý týden 62.

„Doufejme, že jsme za zlomem toho vyššího výskytu žloutenky v České republice,“ řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít. Starosti ještě epidemiologům dělá Olomoucko. „Kolegové to analyzují, jestli tam není nějaký společný jmenovatel, ale zatím to vypadá na sporadické výskyty bez epidemiologické souvislosti v okrese Olomouc,“ dodal Vít.

Epidemie žloutenky vypukla na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

Inkubační doba činí 14 až 50 dní. Zpočátku se nemoc projevuje jako chřipka. Postižený má zvýšenou teplotu, bolí ho hlava a svaly, je unavený, má rýmu a kašle. Přidat se může zánět spojivek a poté žaludeční a střevní problémy. Ve vlastní fázi onemocnění se objevuje „žloutenka“, kdy má člověk tmavší moč, světlou stolici a svědí ho kůže.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!