Odboráři chtějí jednat o platech s Nečasem a Hegerem

jednání

Zdravotnické odbory chtějí jednat o platech s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Měli by jim prý říct, co udělají, když v nemocnicích nestoupnou platy podle slibu, který dala v memorandu vláda.

Menší nemocnice tvrdí, že na růst platů o 6,25 procenta nemají. Platy stoupnou asi jen ve fakultních nemocnicích, kde to ministr nařídil ředitelům pod hrozbou odvolání. S protesty odboráři vyčkají, až uvidí v půli února výplatní pásky.

„Čekáme už tři měsíce na termín od pana premiéra, abychom s ním jednali o platech. Už dávno by v tom mělo být jasno,“ podotkla Žitníková. Odborový svaz svolal předsedy místních organizací na 21. února do Prahy, pozval i Hegera a zástupce zaměstnavatelů a krajů.

Šéf lékařských odborů Martin Engel ČTK řekl, že svolal poradu předsedů do Prahy na 27. února. Trvá na tom, že dohoda o zvýšení platů byla centrální, takže se ani zvyšování platů nemá řešit v jednotlivých nemocnicích. Heger naopak soudí, že rezervy na platy musí najít každá nemocnice sama.

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková ČTK řekla, že poslali organizacím po celé republice dotazník, ze kterého zjistí, zda, kolik a kterým profesím nemocnice přidaly. Vyhodnotit je chtějí na poradě předsedů v Hegerově přítomnosti.

„Do té doby bychom se velice rádi setkali s panem premiérem, abychom se od něj dozvěděli, jakým způsobem se situace bude řešit, pokud by lidé peníze skutečně nedostali,“ řekla Žitníková. Má informace ze zhruba 80 procent nemocnic, že příjmy jim nestouply, aby mohly přidat zaměstnancům.

„Trváme na tom, že je to slib vlády, memorandum podepsala vláda, ta se k tomu musí postavit. Pan ministr řekl, že v úhradové vyhlášce na to bude a lidé peníze dostanou, slíbil to veřejně, takže budeme chtít nějaké řešení,“ řekla Žitníková.

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ČTK řekl, že situaci jednotlivých nemocnic mapují. Budou jednat o výši záloh se zaměstnaneckými pojišťovnami 2. února a s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou 7. února. „Tam bude první nástřel, jakou výši úhrad budeme mít v zálohách,“ řekl.

Odborářům už asociace podle Fialy sdělila, že navýšení žádné nebude, pokud některý ředitel nenajde rezervu. „Budeme rádi, když platy udržíme, protože ministerstvo na ně nepřidalo,“ řekl Fiala. Podle Hegera ale umožňuje úhradová vyhláška zvýšit fakultním nemocnicím platby o dvě procenta a menším nemocnicím až o pět procent. Podle propočtů asociace naopak příjmy nemocnic klesnou.

Ohodnoťte tento článek!