Přejít na obsah

Odboráři odešli kvůli Julínkovi z tripartity

zpět
21.11.2008

Odboráři včera odešli z jednání tripartity na protest proti způsobu projednávání zákonů ministra Tomáše Julínka (ODS), které mají změnit zdravotnictví. Vadí jim jejich obsah i způsob, jakým je chce vláda prosadit. Chtějí, aby vláda zastavila schvalování těchto zákonů a začala znovu jednat o potřebných změnách zdravotnictví...

Podle nich porušila i pravidla jednání tripartity, protože předlohy schválila den před dojednaným termínem tripartity.

„Přerušili jsme jednání a odešli jsme z něj proto, že nebyla splněna podmínka, aby proběhlo před rozhodováním vlády,“ řekl Právu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.

Odborářům vadilo také to, že před jednáním nedostali do ruky aktuální a vládou schválenou verzi zdravotnických zákonů.

„Ukázali nám balík, který je dvojnásobný než předtím, a říkají: to je to znění, které nyní platí. Ale o čem máme jednat, když ho nemáme?“ uvedl Štěch.

Podle odborářů se tak jednání tripartity de facto změnilo na informační schůzku vlády, která chtěla jen sdělit, co si dojednala.

Blaho pacientů? Jen chudinská péče

„Na poslední tripartitě jsme ale byli ujištěni místopředsedou vlády Petrem Nečasem, že jednání ke zdravotnickým zákonům proběhne předtím, než o nich vláda rozhodne,“ dodal.

„Tripartita měla být 31. října, ale odbory ji zrušily,“ tvrdil včera ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). To je ale podle odborářů další z jeho lží. „Ano, tripartita měla být 31. října, ale zrušena byla kvůli posunutému zasedání Sněmovny,“ řekl místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. To Právu potvrdil i Nečas.

„Veřejnosti je podsouváno, že cílem zákonů je blaho pacientů. Ve skutečnosti hrozí, že dostanou jen to nejlevnější a vše ostatní by se stalo placeným nadstandardem,“ zdůraznili odboráři.

„Z materiálů, které jsme měli k dispozici, je zřejmé, že by došlo k výraznému oslabení ústavní ochrany, která je v čl. 31 ústavy, tedy že by bylo možné obejít institut bezplatné zdravotní péče a že by to vedlo k dalšímu nárůstu přímých plateb,“ řekl Štěch.

Hana Škodová, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Odboráři odešli kvůli Julínkovi z tripartity

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odboráři odešli kvůli Julínkovi z tripartity

Komentáře

dalších 9 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:Občanská demokratická?  | 24. 11. 2008 09:34

Jo, tak nejak:-)))

MUDr Jiří Killian Re:Re:Re:Občanská demokratická?  | 23. 11. 2008 23:04

" ...tisíce berou, statisíce berou, každoročně dostávám přehled... taková Zagorová, vona je to milá holka ..... "

Jiri Wicherek Re:Re:Občanská demokratická?  | 23. 11. 2008 13:32

Mila rebelko, tak mne napadlo, ze stejne tak byste se mohla ptat, co zdravotnici dělají pro blaho obyčejných lidí? Co pro sebe? Ano, kolik Kč bere lékař a sestra a kolik pan Štěch, pan Julinek, pan Gandalovič, pan Langer, pan Paroubek, pan Hašek, pan Bursík, pan Čunek....??!!!! Ať ukážou svou výplatní pásku a pak něco říkají? Ano, jim šlo a jde predevsim o ne. Celkem prirozene. Oni se o sebe, na rozdil od nas, dokazali postarat. Muzete jim to vycitat, zavidet, prat...., na nasem postaveni to vsak, bez NASEHO pricineni, nic nezmeni.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné