Přejít na obsah

Odboráři požadují stažení reforem

zpět
16.2.2009

Zdravotnické odbory požadují stažení zdravotnických zákonů ze sněmovny a jejich přepracování. Pokud by se sněmovna začala zdravotními zákony nyní zabývat, zvažovali by protestní akce. Ministerstvo zdravotnictví je připraveno jednat o změnách, zákony ale stahovat nehodlá...

Na konci celostátní konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v Hradci Králové stála jasná výzva: Požadujeme stažení zdravotnických zákonů, v opačném případě zvažujeme protestní akce. „Pro nás jsou ty zákony nepřijatelné, chtěli bychom, aby je vláda stáhla ze sněmovny a aby se přepracovaly. Jsou tam prvky, které jsou určitě potřebné, ale definice zdravotní služby v nás vzbuzuje obavy, že postavení pacientů a pojištěnců se z hlediska nároků na péči zhorší,“ uvedl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger po jednání. Postoj odborů není žádnou novinkou, nesouhlas vyslovili v připomínkovém řízení a loni v červnu uspořádali výstražnou stávku.

Ministerstvo je ochotno o změnách jednat, ze sněmovny ale zákony stahovat nehodlá. „K tomu říkám, že je to poprvé, kdy odborová organizace vystupuje proti něčemu, co může vytvořit prostor pro lepší odměny jejích členů,“ uvedl pro ČTK první náměstek Marek Šnajdr. Je přesvědčen, že odboráři nejsou ochotni dohodnout se, jejich výzvu vidí jako jasné ultimátum. „Odboráři vlastně říkají, že máme, abychom nezadlužili systém, snižovat výdaje pojišťoven, neboli potencionální zdroj jejich příjmů, že nemáme vylepšovat práva pacientů, zprůhlednit finanční toky a zavést v Evropě běžný standard a nadstandard péče a že naopak máme přehlížet korupci ve zdravotnictví. S tím nemůžeme souhlasit,“ dodal náměstek.

Některé ze zákonů jsou přijatelné i pro odboráře, kvalita se podle nich ale velmi liší. „Samozřejmě některé kladné prvky ty zákony mají. Nám se líbí třeba ta část právní úpravy, která se týká výkonu veřejné správy. Tu jsme v podstatě doporučovali zachovat, je velmi korektní. Ale právě že ty zákony se týkají několika témat a kvalita je velmi rozdílná,“ uvedl dále Schlanger pro ČRo.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Odboráři požadují stažení reforem

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odboráři požadují stažení reforem

Komentáře

dalších 26 komentářů
VK Re:Re:Re:Re:Re:Schlanger  | 18. 02. 2009 10:35

V současném prasečáku je pojišťovna alespoň trochu bržděna úhradovou vyhláškou, která je přeci jen zpravidla vyšší než návrh pojišťoven. Za standardů á la Julínek nebudeme proti libovůli pojišťoven chráněni vůbec ničím. Standardy mají svůj smysl ochrany pacientů a zdravotníků pouze za dvou okolností. Buďto budou-li současně stanoveny nepodkročitelné ceny (ostatně, když standard, tak i cenový, ne?), nebo bude-li mít zodpovědnost za zajištění léčby podle standardu pojišťovna, nikoli ZZ. Ani jedno z těchto řešení v návrzích reformních zákonů není.

zodpovědnost zxa zajištění péče  | 17. 02. 2009 15:51

„Důležitější, než schválit zákon o zdravotních službách, je schválit zákon omezující úřední šikanu a svévoli zdravotních pojišťoven.“ Chalengere, tady budu trochu souhlasit s dr.Wicherkem. Stát na sebe vzal povinnost zabezpečit zdravotní péči. A má dvě možnosti – buď sám nebo prostřednictvím pojišťoven. Tedy – buď budou pojišťovny zavázány nějakým zákonem a la Julínek toto zajistit, a pak musejí mít nástroje (tedy finance a možnost diferencovat platby), aby si tuto povinnost zabezpečily pomocí smluvních partnerů. Anebo tu bude Rathova představa státem dirigovaných „neziskových“ zařízení (ale nejen lůžkových) , zajišťující bazální potřebu péče, a dále privátní zařízení obého typu, paběrkující na zbytcích. No a v tom případě budou pojišťovny na h…. , protože stát jim bude předepisovat, co mají té bazální síti platit, a teprve ze zbytku – jestli nějaký zbude – dají privátům. A je pravda. že v této variantě by asi stát neměl nic proti pokladenskému systému – ovšem pojišťovny by měly k disposici pouze ten výšezmíněný zbytek.

Tomáš Rozsíval, MUDr Re:nevěrohodní odboráři  | 17. 02. 2009 09:16

To je přece jasné jak facka. Zase někdo touží po funkcích. Vždyť se podívejte na ty šašky odnože ODS a s přeběhlíky typu paní poslankyně Páralové, apod. Ti zhrzení, kteří se nedostali k lizu, hledají skulinky, jak se zaháknout a cucat mateřské mléko ze stranických peněz....Možná proto, že by se už jinak neuměli uživit, kdoví ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné