Přejít na obsah

Odboráři táhnou na hlavní město

zpět
21.9.2010
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

lékaři | Zdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

 

Speciální vlaky a autobusy vypravené ze všech krajů republiky dnes ráno míří do Prahy. Desítky odborářů jedou do hlavního města po vlastní ose. Dorazit by měli krátce před jedenáctou hodinou, hlavní demonstrace proti vládou chystaným škrtům je připravena na třináctou hodinu na Palachově náměstí.

Hasiči, policisté, zdravotníci a další zaměstnanci státu budou protestovat nejen proti úsporám, ale hlavně plánu ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) na úpravu mzdových tarifů. Ta by jejich měsíční mzdu mohla srazit až o několik tisíc korun.

Drábkův záměr kritizují dokonce i ministerstva. V připomínkovém řízení jej akceptovaly pouze tři rezorty - financí, zahraničních věcí a pro místní rozvoj.

Drábek však i přes velký odpor svůj plán zítra předloží vládě. Návrh počítá se stejným platovým základem pro všechny pracovníky, bez ohledu na počet odpracovaných let.

Zvyšování platu by se potom dělo formou osobního příplatku podle schopností a práce zaměstnance. Pevná složka platu státních zaměstnanců by pak podle šéfa rezortu práce byla o třetinu větší než pohyblivá.

„Dnes ten poměr tarifního platu a osobního příplatku je 7:1. Ten můj návrh, který předkládám vládě, je, aby poměr tarifního platu k osobnímu příplatku byl 4:3,“ vysvětluje Drábek. Se zástupci odborů hodlá ministr o změnách v tarifních platových tabulkách jednat ještě předtím, než zasedne vláda.

Výjimku mají v Drábkově návrhu od samého začátku učitelé, kterým vláda garantuje dorovnání tabulkového platu alespoň na dvacet tisíc korun, ministr zdravotnictví Leoš Heger upravenou tabulku slíbil zdravotníkům.

Vlastní tabulky mají zůstat také vojákům a policistům. Odměňování na základě odsloužených let by v nich zůstalo, tarify by se však plošně snížily o desetinu. U policistů by tak měl činit průměrný pokles platu 2600 korun, u vojáků 1710 korun.

Třeba lékaři ale ministrovi nevěří a houfně se připojují k výzvě Lékařského odborového klubu nazvané Děkujeme, odcházíme. Ta hrozí hromadnými výpověďmi ke konci roku, pokud platy lékařů naopak nestoupnou. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče už nyní naplánoval na polovinu října, první den komunálních a senátních voleb, stávku.

Co by udělala změna tarifů

- plně kvalifikovaný lékař 14. platová třída - nyní tarifní plat 33 240 korun měsíčně, po úpravě 19 220 korun

- pracovníci v sociálních službách - tarifní mzda 12 000 korun měsíčně, po úpravě 7500 korun

- referentka ČSSZ 8. platová třída, nyní tarifní 17 020 korun měsíčně, po úpravě 11 880 korun

- policisté - průměrný pokles platu 2600 korun

- vojáci - průměrný pokles mezd 1710 korun


Klíčová slova

Autoři

Jana Havligerová, E15

Komentovat článek: Odboráři táhnou na hlavní město

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odboráři táhnou na hlavní město

Komentáře

dalších 7 komentářů
challenger Praha je krásná  | 22. 09. 2010 00:09

Praha je možná prdelí Evropy, bez ohledu na bohatou historii a krásné památky, měřeno zejména chováním dnešních mocipánů.

Marcela Nevíte někdo  | 21. 09. 2010 19:45

No to je jednoduché: protože proto. Navíc to asi bude to jediné,co VV ze svého superpopulistického programu všechno všem ,splní. Takže učitelé možná ve školách budou , doktoři v nemocnicích nebudou a včil mudrujte milí politici.

člověk Praha je krásná  | 21. 09. 2010 13:03

A je srdcem Evropy . Potřebuje laskavé sdílení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné