Odboráři Úrazové nemocnice kritizují traumacentrum chystané ve FN

Titulní obrázek

Odboráři brněnské Úrazové nemocnice kritizují velikost prostor, které se chystají pro přesun traumacentra ve Fakultní nemocnici Brno (FNB). Podle nich nebude pro převzetí současných pacientů Úrazové nemocnice stačit v Brně-Bohunicích počet lůžek, sálů ani ambulancí. Odboráři to napsali v dopise poslancům. Podle ředitele FNB Romana Krause je kritika lichá. FNB převezme traumacentrum a o další lékařské služby se podělí s ostatními nemocnicemi v Brně…

„O ostatní pacienty se podělí Fakultní nemocnice Brno a ostatní nemocnice na území Brna podle toho, jak to nasmlouvají zdravotní pojišťovny. Což Všeobecná zdravotní pojišťovna už má nějakým způsobem připraveno,“ řekl Kraus. V kraji je nyní necelých 9000 nemocničních lůžek. Úrazová nemocnice jich má kolem 220.

Podle informací ČTK je v kraji nyní asi o 500 chirurgických lůžek víc, než je potřeba, takže v řadě nemocnic nejsou zcela využity. „Rezerva je. Nikdo nemusí mít obavu, že by se (po zrušení Úrazové nemocnice) prodloužila čekací doba,“ řekl jeden z odborníků na zdravotnictví v kraji.

Odboráři také v prohlášení kritizují, že prostory ve FNB nejsou připraveny. „Na operačních sálech jsme viděli staveniště a spinální jednotka se ještě ani nezačala budovat,“ napsali. Podle Krause je na operačních sálech skutečně staveniště, ale do konce října budou hotové, protože se dělají suchou technologií. „Všechno ostatní je hotové. Pouze spinální jednotka bude hotová v létě,“ řekl. O pacienty s pohybovými problémy po úrazech míchy, kteří na jednotce rehabilitují, se však podle Krause jsou schopni postarat na rehabilitaci a ortopedii FNB.

Odboráři v prohlášení také zmiňují obavu ze ztráty místa. Vedení bohunické nemocnice podle nich „pouze doplní jednotlivými lékaři a sestrami volná místa“. Kraus to opakovaně odmítl, nemocnice prý přijme všechny, kdo o to budou mít zájem. V kraji je navíc zdravotníků nedostatek. Třeba brněnská Nemocnice Milosrdných bratří podle informace na webu aktuálně hledá devět sester a dva lékaře.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!