Odboráři varovali před rušením nemocnic

K zabránění destabilizace zdravotnictví vyzvali vládu a parlament účastníci celostátní konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, která v sobotu skončila v Přerově. Odboráři varovali zejména před rušením nemocnic…

PŘEROV –

„Optimalizace sítě nemocničních lůžek by měla nastat v rámci dlouhodobého procesu na základě předem stanovených, transparentních kritérií,“ řekl předseda největších zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Výsledkem by podle něj měla být diferenciace nemocničních lůžek a jejich částečná přeměna na lůžka následné a sociální péče. Pro odboráře je nepřijatelné rušení zdravotnických zařízení administrativním zásahem či zastavením plateb z veřejného zdravotního pojištění.

V nemocnicích, které byly převedeny na akciové společnosti, neplatí mzdové tarify jako ve veřejném sektoru, což odbory považují za skrytý útok na platy. „V nových obchodních společnostech si výrazně sáhnout na platy zdravotníků zatím nikdo nedovolil, ale teoreticky je to možné,“ upozornila mluvčí svazu Marie Klírová.

Otázku nucené správy VZP stejně jako obsazení míst v orgánech největší zdravotní pojišťovny hodlá předseda Schlanger předložit už na pondělním jednání tripartity.

Právo

Jiří Wicherek

REAKCE čTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Jiří Wicherek

Hmmm, zda se, ze mluvčí Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, Marie Klírová, bud nema valneho poneti o realne vysi platu v nemocnicich převedenych na akciové společnosti nebo má poměrne vysoke nastaveni pro pojem „výrazně sáhnout na platy zdravotníků“. Doporucuji predstavitelum Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče seznamit se s platovymi pomery svych clenu pred a po prevedeni nemocnic, ve kterych jsou zamestnani, pod obchodni spolecnosti, porovnat si vysi mzovych nakladu techto nemocnic pred a po… Účel „zdrženliveho“ prohlaseni odboru je pro mne prinejmensim zarazejici.

Uživatel: ekonom.zdravotnik@seznam.cz

Konečně už i odborářům, na které jinak ministr Rath a celá sociální demokracie moc spoléhají, došla trpělivost s těmi socialisticko-komunisticko-znárodňujícími prvky, které Rath ve zdravotnictví dělá. Alespoň tak tenhle článek chápu já. Je mi sice jasné, že LOK se bude ministra pořád zastávat, protože odtud vzešel, ale ten naštěstí netvoří většinu lékařů.

A hlavně v článku zazněla jedna veliká pravda. Za poskytnutou péči by měl dostat zaplaceno ten, kdo ji poskytuje, a to bez ohledu na to, jakou má právní formu.

Odboráři varovali před rušením nemocnic
Ohodnoťte tento článek!