Přejít na obsah

Odboráři vyzvali vládu k zastavení privatizace nemocnic

zpět
28.3.2008

Odboráři fakultních nemocnic a dalších organizací, které přímo řídí ministerstvo zdravotnictví, včera vyzvali vládu, ministra Julínka a ministra financí, aby okamžitě zastavili přípravu další privatizace zdravotnictví. "Vyzýváme vládu, aby zastavila další privatizaci zdravotnictví, zodpovědně spravovala veřejné prostředky, zachovala solidaritu a garantovala dostupnost zdravotní péče," řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger...

po celostátním shromáždění zástupců uvedeného svazu.

„Nesouhlasíme s převodem fakultních nemocnic a dalších přímo řízených organizací a stejně tak zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. V případě pojišťoven by to umožňovalo, aby se povinně placené zdravotní pojištění všech občanů změnilo na soukromý zisk majitelů pojišťoven,“ prohlásil Schlanger. „Za splnění svých požadavků jsme rozhodnuti i stávkovat.“

Stávka by se pak mohla uskutečnit v době, kdy by vláda projednávala paragrafové znění nových Julínkových zákonů, tedy asi v květnu nebo v červnu, kdy mají tyto návrhy projednat poslanci. Odboráři také schválili prohlášení, v němž požadují, aby vláda předložila parlamentu návrh zákona o zdravotnických zařízeních, která budou provozována na neziskovém principu, a zachovala současné právní postavení fakultních nemocnic.

„Jsme přesvědčeni, že změny připravené ministerstvem zdravotnictví poškodí nejen zaměst -nance, ale všechny občany České republiky - potenciální pacienty,“ prohlásil Schlanger.

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil na setkání odborářů, kde bylo prohlášení přijato, mj. řekl, že „nápady Julínka si zaslouží posouzení psychických klinik. Tam jim snad porozumí. Já jim nerozumím ani trochu“.

Odboráři varovali před Julínkovými kroky proto, že jsou nevratné, a jak hovořili zástupci jednotlivých nemocnic, tam, kde se nemocnice převedly na akciové společnosti, snížily se platy lékařů i sester, zavírají se nevýdělečná oddělení a v některých případech se zhoršila i péče o pacienty.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Odboráři vyzvali vládu k zastavení privatizace…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odboráři vyzvali vládu k zastavení privatizace…

Komentáře

dalších 5 komentářů
pepe.k Pořád soudruh?  | 30. 03. 2008 23:06

Pořád si myslíte, že odborář = soudruh? V naší nemocnici nám vedení nabídlo mzdový růst 1% na tento rok, v situaci, kdy ostatní větší podniky v okolí mají nasmlouváno v kolektivní smlouvě 5,5 - 7% !!!!! Takže jedině odborář něco domluví, na individuum se S*E*R*E ! A nechte si rádoby pravicové kecy o efektivitě apod. S menším počtem lékařů jsme za srovnatelné období poskytli více péče, takže kde je nevidetelná ruka trhu, jejímž prostřednictvím bychom za to měli dostat více peněz. Kde je, Myrdo, Václave Nejmoudřejší, kde K*U*R*V*A je ???

lékař Odborář=soudruh  | 28. 03. 2008 20:40

Pane odborářský bose, kdy už pro zdravotníky konečně něco uděláte místo těch Vašich trapných šarvátek s ministerstvem? Co třeba prosadit zvýšení platů zdravotníků na úroveň EU nebo právníků apod.? Za celou dobu se jen navážíte do MZ, ať tam sedí kdokoliv. Už jste s tím trapný. Možná ani nevnímáte, že si ve svých názorech a prohlášeních odporujete, u nás na vesnici se tomu říká: KOROUHVIČKA.

Josef Mrázek Re:Milý Franto  | 28. 03. 2008 16:08

je to mnohem horší. Akciovku s akciemi drženými státem lze zprivatizovat podle zákona 92/91 Sb., který ještě platí a byl určen pro revoluční privatizaci o které rozhodne vláda sama, bez možnosti odvolání, nebo soudního projednání leváren. Proto se musí statut nemocnic takto upravit, bez toho by nešel ten problematický zákon použít.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné