Odboráři z olomoucké FN zatím souhlasí se zvýšením mezd

dokumenty, dotazník, jednání

Odboráři z olomoucké fakultní nemocnice prozatím přijali návrh vedení zdravotnického zařízení, podle nějž dostanou od února všichni zaměstnanci přidáno na mzdách o 6,25 procenta. Žádné protesty v dohledné době neplánují, čekají ale na to, jak vyhodnotí situaci celostátní vedení odborů, řekl předseda LOK FN Petr Šafránek.

Vedení nemocnice přislíbilo, že se pokusí během roku na mzdy najít další peníze. Ministr zdravotnictví lékařům slíbil v memorandu uzavřeném loni, že platy letos vzrostou o deset procent.

„Debatu jsme zatím zcela neuzavřeli s tím, že se vedení nemocnice pokusí díky restrukturalizaci najít další peníze. Během roku by se tak platy měly zvýšit na deset procent, jak to slíbil ministr Heger v memorandu uzavřeném v loňském roce. V tom případě bychom byli spokojeni,“ uvedl Šafránek.

Nemocnice přilepší nejen lékařům, ale i zdravotním sestrám a nezdravotnickým zaměstnancům. Navýšení o 6,25 procenta stanovilo ministerstvo zdravotnictví, jež nemocnici zřizuje. Růst mezd představuje pro rozpočet nemocnice zatížení zhruba 70 milionů korun ročně, peníze musí ušetřit restrukturalizací a efektivnějším plánováním péče.

Zdravotnické zařízení se zřejmě nevyhne ani snižování stavů zaměstnanců, toho může docílit i snižováním úvazků či odchody do důchodů. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji má zhruba 3300 zaměstnanců.

Olomoucká fakultní nemocnice ročně na mzdy vynaloží zhruba 1,7 miliardy korun. Za loňský rok očekává přebytek hospodaření v řádu desítek milionů korun. S přebytkem hospodařila nemocnice i v minulých letech. Například v roce 2010 hospodaření skončilo ziskem 140,3 milionu korun, což bylo výrazně více než v roce předchozím.

Odbory lékařů, sester a dalších zdravotníků z nemocnic vytvořily Zdravotnickou trojku (Z3), která zastupuje 48.000 odborářů, více než polovinu personálu nemocnic. Od 7. listopadu do 7. prosince loňského roku uspořádaly odbory mítinky postupně ve všech krajích, kde připomínali ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) jeho platové sliby zdravotníkům.

Ohodnoťte tento článek!