Přejít na obsah

Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc

zpět
22.9.2010
Účastníci demonstrace 21. 9. 2010.
zvětšitÚčastníci demonstrace 21. 9. 2010.
Autor: Leoš Chodura

Účastníci demonstrace 21. 9. 2010. | Autor: Leoš Chodura

 

Účast na demonstraci odborových svazů proti rozpočtovým škrtům vlády předčila všechna očekávání. Do Prahy se sjelo přibližně 40 tisíc lidí, z toho sedm tisíc zdravotníků.

Demonstranti přijeli do hlavního města vyzbrojení píšťalkami, řehtačkami i vuvuzelami. Průvod protestujících byl dlouhý asi 3,5 kilometru. Organizátoři původně odhadovali, že dorazí zhruba 20 tisíc lidí, účast je proto samotné překvapila.

Okolo 13. hodiny se had demonstrantů táhl nepřetržitě od Letenských sadů až na druhý vltavský břeh na náměstí Jana Palacha. Tisíce lidí se na náměstí nevešlo, proto postávali na Mánesově mostě. Policie na několik hodin zastavila dopravu podél Vltavy, uzavírka platila od Národního divadla po Čechův most.

„Akce je velice úspěšná. Potvrzuje se, že náš odhad 20 tisíc účastníků byl velice podceněn,“ komentovala předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Odboráři přitom minulý čtvrtek na tiskové konferenci varovali, že pokud nedosáhnou aspoň částečných úspěchů, uspořádají i další akce. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již dokonce předběžně vyhlásil na den voleb 15. října stávku.

Sešlo se sedm tisíc zdravotníků

Největší část demonstrantů se sešla už dopoledne na Letné, odkud se vydala k ministerstvu vnitra. Desítky policistů a hasičů tam pronikly přímo do budovy, kde poškodily dveře. Zdravotníci se sešli v ulici U Bruských kasáren a jejich průvod vedla sanitka.

I zde účast předčila očekávání, sešlo se jich zhruba sedm tisíc. Například z havířovské nemocnice dorazily tři autobusy zaměstnanců. Průvod byl vybaven množstvím transparentů s nápisy „Šetřit ano, škrtat ne“ či „Děkujeme, odcházíme. Vaši lékaři“, nebo: „Za tyhle peníze vám zadek nikdo neutře, až budete v nemocnici, milý pane ministře!“

Dagmar Žitniková zastupující zdravotnické odbory při svém projevu varovala před destrukcí zdravotnictví, důchodů a zákoníku práce, která dopadne na všechny občany. Demonstranti následně začali skandovat „Hanba této vládě!“. „Nejsme tady žádná lůza, jsme zaměstnanci a chceme pouze uživit rodiny, nic víc,“ dodala Žitniková, která vládě vzkázala – „děkujeme, odejděte“.
Jednání budou pokračovat

Jednání mezi zdravotnickými odbory a ministrem zdravotnictví budou i nadále pokračovat. Na pondělní schůzce sice nebylo dosaženo kompromisu, ale ministr věří, že se podaří najít společnou řeč. „Ze strany odborů nebylo akceptováno žádné kompromisní řešení a samy s žádným kompromisním návrhem nepřišly. Odbory byly ochotny akceptovat pouze navýšení mezd.

Pan ministr se však i nadále bude snažit prosadit pro zdravotnictví speciální tabulky, aby minimalizoval případné dopady snižování tarifů na platy zdravotníků,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň


Komentovat článek: Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc

Komentáře

dalších 21 komentářů
člověk jsem prostě naivní  | 22. 09. 2010 22:41

Pokuď vidím že jsou léky které zaberou na infekci, tak je to přece úžasné. Preventivní medicína v očkování řeší odstavení některých zákeřných nemocí a jejich následků z lidské populace, taky úžasné. Bezpečnější porody,úžasné.Cílené zásahy chirurgie do funkčnosti organismu, taky úžasné.A jak se to obchodně nabídne, aby to bylo vůbec dostupné a tak úžasně působilo ! A tam kde se neví, tak se na to postupně může přijít. Taky úžasné !Ale k tomu je potřeba právě nemít ten monopol a na tom by měl mít zájem přece každý. Ono ustát sám život existencionálně, tak jak je, je tady dost těžký, aby si ho dělali lidé alespoň lidštější, ve smyslu našeho údělu se pochopit.Co jsme a proč tu jsme a zda naše konání nebolí víc, než musí...,protože to dokážemě vnímat, máme pro to určení,úděl, být zde , v tuto chvíli v tomto životě, člověkem.

Soukromník prosté  | 22. 09. 2010 19:18

Nevím, zda to jen hrajete nebo jste opravdu tak prostoduchý. Každý monopol je samozřejmě špatný. Problém je, že v našem zdravotnictví tržní prostředí prakticky neexistuje a ani není zájem, aby existovalo. Náš stát je ovládán veksláckou mafií, která se prostřednictvím svých bílých koní ve vládě a státní správě snaží o monopolní ovládnutí trhu. Státní monopol můžete svrhnout v demokratických volbách, veksláckou mafii už jen krvavou cestou.

člověk prosté  | 22. 09. 2010 14:43

Monopol objednávky jen určitých léků, pro jednotný léčebný postup. Nemá v protiváze nestátních zařízení konkurenci a může dělat chyby. Navíc , když nedokáže ani reagovat na stesky k léčbě ze strany pacientů, protože ti přímo.neplatí a nemohou tak nic ovlivnit. Veksláci no to jsou vlastně jen obchodníci, se zbožím, využívající toho, že ne omezenému trhu, nebo znemožněném, nemůžou působit jiní obchodníci, je to legislativně omezeno. Viz. socialismus a směnárníci bonů, nedostatkového zboží. Možná nepochopitelné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné