Odboráři změnu úhradové vyhlášky na tripartitě neprosadili

jednání, management, smlouva, dohoda

Vyjednávání odborářů s ministerstvem zdravotnictví na zdravotnické tripartitě skončilo krachem. Odboráři požadovali změnu úhradové vyhlášky tak, aby nemocnice dostaly více peněz. Ministerstvo to odmítlo.

Nemocnice se prý mají domluvit jednotlivě se zdravotními pojišťovnami, aby jim lepší úhrady daly do smluv. Podle propočtu odborů klesnou příjmy od pojišťoven někde až téměř o dvacet procent. Hrozí tak zhoršení kvality a dostupnosti péče, tvrdí odboráři.

„Chtěli nás dnes přesvědčit, že minus je plus,“ komentoval tripartitu viditelně rozhořčený šéf lékařských odborů Martin Engel. „Trvá stav, kdy strana odborů a částečně i nemocnic trvá na tom, že vyhláška výrazně snižuje úhrady péče. My v každém případě v situaci, která tady je, změnu vyhlášky odmítáme,“ řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Připomněl, že jednání poskytovatelů zdravotní péče s pojišťovnami ještě neskončila. „Tvrdíme, že jako v minulých obdobích budou náklady na zdravotní péči výrazně vyšší, než teď ukazuje vyhláška,“ řekl Nosek. Obavy odborů, že se zhorší kvůli penězům dostupnost a kvalita zdravotní péče, náměstek odmítl. Pojišťovny jsou podle něj vázány vyhláškou o dostupnosti péče a musejí ji pro své pojištěnce zajistit. Což znamená nabídnout za péči takové úhrady, aby to pro nemocnice bylo přijatelné.

„Pro některé odboráře slouží úhradová vyhláška jen k tomu, aby se zviditelnili. Reálné podklady pro obavy nejsou,“ shrnul Nosek.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková tento výklad ministerstva odmítla. Potvrdila ČTK, že k dohodě zdravotnická tripartita nedospěla. „Odbory předložily ministerstvu informace z jednotlivých nemocnic, kde se sníží úhrady o pět procent, v reálu se započtením inflace a DPH to je až 13 procent,“ upřesnila.

Dopady podle Žitníkové už má úhradová vyhláška ve fakultních nemocnicích, kde lékařům berou příplatek 6,25 procenta, který dostali v roce 2011 po protestní odborové akci Děkujeme, odcházíme. „Máme informaci, že pokud se úhradová vyhláška nezmění, budou muset i v menších nemocnicích začít snižovat platy. S tím nesouhlasíme a budeme se muset poradit o dalším postupu,“ řekla Žitníková.

Odbory vytvořily s nemocnicemi a pacienty krizový štáb. Tvrdí, že vyhláška snižuje úhrady za akutní lůžkovou péči o 13,5 procenta, za následnou péči o 12,5 procenta a za ambulantní péči o 17,5 procenta.

Ministerstvo propočty odmítlo jako chybné, štáb prý účelově kalkuluje a straší lidi, aby dosáhl zvýšení plateb. Omezování péče prý nehrozí, příjmy zdravotních pojišťoven budou letos 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta a výdaje 230,849 miliardy s růstem 1,5 procenta.

Zdravotnické odbory podpořily páteční protest, který zorganizovaly lékařská komora a lékařské odbory kvůli snižování úhrad, které podle nich zhorší dostupnost péče. Komora nabídla k podpisu občanům petici proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!