Odborná společnost je proti rozdělení traumacentra

Titulní obrázek

Česká společnost pro úrazovou chirurgii varovala před tím, aby se péče o mnohačetná poranění, již dnes v Brně poskytuje Úrazová nemocnice, rozdělila mezi více zařízení. Takový krok by podle výboru společnosti snížil péči o úrazové pacienty v Brně i v kraji…

Výbor to uvádí v prohlášení zaslaném ČTK. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek traumacentrum rozbít nechce.

Podle předsedy České společnosti pro úrazovou chirurgii Leopolda Plevy je například v Praze péče o pacienty s vážnými poraněními rozdělena do čtyř nemocnic. U zraněných ze středních Čech prý proto není jasné, do které nemocnice mají být převezeni.

V Brně dosud takový problém nebyl, záchranáři vždy volili Úrazovou nemocnici. Kdyby i v Brně mnohačetná poranění léčili ve vícero nemocnicích, kvalitu péče by to podle Plevy zhoršilo. Další zdravotnická zařízení údajně na takovou práci nejsou dokonale vybavena a stavěna.

Podle mluvčího Cikrta prohlášení odborné společnosti není v rozporu se záměrem ministra. Julínek prý chce naopak dát péči o zraněné impulz k dalšímu rozvoji tím, že se bude bude odehrávat v zařízení napojeném na univerzity, s lepším přístupem k penězům a bez problémů spojených například s přistáváním záchranářských vrtulníků.

„Ministr opakovaně zdůraznil, že přesun traumacentra se bude dít jeřábovou metodou,“ uvedl Cikrt. Centrum se tak přemístí jako celek. Do Brna-Bohunic se přesunou nejen špičkoví lékaři, ale vše, co s jejich prací souvisí.

Záměr přeměnit síť brněnských nemocnic představil Julínek na začátku dubna. Proti jeho plánu přestěhovat traumacentrum z Úrazové nemocnice do Brna-Bohunic a ostatní péči přenechat jiným nemocnicím či ambulantním specialistům, se poté vyslovily tisíce lidí. Jen petici odborářů nemocnice proti jejímu rušení podepsalo na 22.000 lidí.

Do jednání o budoucnost nemocnice možná vstoupí i město Brno. Primátor Roman Onderka už dříve řekl, že se mu nelíbí rušení zařízení, které velmi dobře funguje a které na rozdíl od jiných nemocnic v zemi nikdy nepotřebovalo oddlužit. Brno by ale o převzetí Úrazové nemocnice uvažovalo, jen kdyby její součástí zůstalo traumatologické centrum. To však ministr chce v každém případě stěhovat do Bohunic.

ČTK

Odborná společnost je proti rozdělení traumacentra
Ohodnoťte tento článek!