Přejít na obsah

Odborníci: Česká onkologie na dobré úrovni, čeká ji zefektivnění

zpět
24.10.2008

Čeští onkologové by mohly díky novým přístrojům a metodám zefektivnit léčbu rakoviny. Vyplynulo to z jejich konference ne brněnském veletrhu Medical Fair. Přestože je Česko v léčbě nádorů na vysoké úrovni, do budoucna se dá očekávat, že budou lékaři pacientům ordinovat léčbu šitou víc na míru. Tím by se mohlo i ušetřit. Léčba onkologických onemocnění stojí v Česku ročně miliardy korun...

„Je to jako v obuvnictví. Každý nosí boty, které mu padnou, někdo čtverky, někdo osmičky. Samozřejmě, mohli bychom všichni nosit dvanáctky, protože bychom se do nich vlezli, ale nebylo by to příliš komfortní. A podobně je to i s onkologickou léčbou,“ přiblížil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a jeden z předních českých onkologických odborníků Jan Žaloudík.

V Česku každoročně lékaři odhalí rakovinu u desítek tisíc pacientů. Přestože počet nově hlášených nádorových onemocnění stále stoupá, úmrtí každoročně ubývá. V roce 1990 lékaři odhalili zhruba 45.000 nemocných, zemřelo 28.175 lidí. V roce 2005 už bylo onkologických případů přes 71.000 a počet úmrtí klesl na 28.033 lidí.

Podle Žaloudíka bude ale díky novým přístrojům a metodám lépe zvolit vhodnou léčbu pro konkrétní skupinu pacientů. „Zatím to není individualizováno přímo na jednotlivce, ale na skupinu, která vykazuje podobné znaky,“ poznamenal.

Pro lékaře však bude stále velmi důležitá i prevence. Péče díky ní vyjde levněji. Když se dá rakovina vyléčit pouhou operací, léčba přijde na desítky tisíc korun. V pokročilejším stadiu stojí statisíce až miliony korun, uvedl nedávno šéf brněnského Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Odborníci: Česká onkologie na dobré úrovni,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odborníci: Česká onkologie na dobré úrovni,…

Komentáře

dalších 5 komentářů
MMM Re:Re:Zefektivnení?  | 25. 10. 2008 15:11

Souhlasim

jeden z mnoha zefektivneni  | 24. 10. 2008 13:40

No jo místo zefektivnění se jednozcnačně zhorší dostupnost péče. Je to jednoduchy, když přijde do ambulance denně místo 20 lidi z původního "spádu" 35 lidí z nových oblastí, kde původní onkologii zrušili.. Ale většina laiků si stejně myslí, že řešit případy v ambulanci se dá stejně jednoduše jako prodávat salám na deka u řezníka :)

Alice Re:Zefektivnení?  | 24. 10. 2008 13:24

No to je cesta modroagelovce Vorlíčka, mít všechny prachy v onokologii pod palcem. STaly AGel+ ODS.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné