Odborníci: dětských lékařů stále ubývá

Titulní obrázek

Zoufalý nedostatek dětských lékařů a odborníků z oblasti neonatologie. Takový je důvod uzavření porodnice ve Frýdlantě, o kterém Deník nedávno informoval. Podle odborníků jde o celorepublikovou záležitost a problémy se sháněním lékařských specialistů mohou mít v budoucnu i další porodnice a dětská oddělení.

Ve větších městech je zatím dětských lékařů dostatek, problémy se objevují spíše v menších městech a obcích.

„Máme jen dva pediatry na plný úvazek, přičemž bychom potřebovali čtyři. Už se to takto nedá dál dělat, je tím ohroženo bezpečí pacientů,“ vysvětlil před nedávnem důvody, proč frýdlantská nemocnice přestane od července provozovat porodnici, její ředitel Břetislav Václavík.

Kvůli dlouhodobému nedostatku dětských lékařů již porodnice nebyla schopna zajistit trvalou kvalifikovanou péči o novorozence.

Dětské lékařství neláká

Podle odborníků, které Deník oslovil, je příčin současného stavu, ve kterém je získání dětského lékaře téměř nadlidský úkol, hned několik.

„Musíme si říci, že zhruba čtyřicet procent absolventů lékařských fakult končí mimo obor, mimo české zdravotnictví. Buď jdou do ciziny, nebo jdou dělat úplně něco jiného. Na trhu tak začíná být nedostatek nejenom pediatrů, ale za chvíli můžeme mít problémy také například s internisty,“ sdělil Deníku svůj názor primář dětského oddělení liberecké nemocnice Martin Zítek.

„Dětské lékařství není mezi studenty medicíny příliš oblíbené, spíše se této specializace určitým způsobem bojí.

Absolventi navíc dávají přednost práci ve farmaceutických firmách, které jim nabízejí hned od začátku skvělé podmínky. Takové, ke kterým by se jako lékaři dopracovávali několik let,“ připojil se místostarosta Frýdlantu a zároveň dětský lékař Miloslav Ferles. Jak uvedl, jde o celostátní problém, nikoli pouze o problém frýdlantské porodnice.

„Stejná situace je například v Liberci, Turnově a řadě dalších porodnic v celé republice,“ dodal Ferles.

Liberec situaci zatím zvládá

To, že se s problémy s lékaři potýká také liberecká porodnice, však nepotvrdil primář gynekologickoporodnického oddělení Alfred Dörr.

„U nás máme naštěstí pediatrů zatím dost, i těch, kteří se starají o novorozence. Uvidíme, jak to budeme zvládat od července, kdy nám přibude asi čtyři sta porodů ročně v souvislosti s koncem frýdlantské porodnice. Budeme jich tedy za rok provádět zhruba 1 900,“ konstatoval Dörr.

Podle Martina Zítka je ve velkých městech a ve velkých nemocnicích pediatrů dostatek. Problémy však nastávají spíše na periferii, kam se lékařům příliš nechce.

„Liberec je poměrně velké město, přesto máme s mladými lékaři tu zkušenost, že

zde vydrží pár let po dobu atestace a pak většinou odchází zpět do Prahy,“ řekl Zítek. „Naštěstí nám pediatři vyloženě nechybí. Zatím si je zvládáme shánět,“ dodal.

Příčinou vážného nedostatku dětských lékařů je podle Martina Zítka také fakt, že v 90. letech zanikla Fakulta dětského lékařství, která vychovávala výlučně dětské lékaře a ročně jich vyprodukovala kolem sto dvaceti. Dalším důvodem je podle něj také vysoká feminizace oboru.

„V dětském lékařství pracují z osmdesáti procent ženy. Ty odcházejí na mateřské dovolené, praxe se tak prodlužuje a na trhu pak chybí vzdělaní a kvalifikovaní pediatři,“ uzavřel primář Zítek.

Aleš Vávra, Regionální deník

Odborníci: dětských lékařů stále ubývá
Ohodnoťte tento článek!