Odborníci jednají o očkování proti rakovině děložního čípku

Titulní obrázek

Druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen je rakovina děložního čípku, kterou způsobují papillomaviry. Nyní je ve světě na trhu nově jedna očkovací látka a druhá je v závěrečné fázi testování a pravděpodobně se na trhu objeví do konce letošního roku. Obě jsou vysoce účinné a srovnatelné a jsou výsledkem vědecké práce…

Praha – která trvala desítky let. O jejich využití, aplikaci a také o screeningových programech rakoviny děložního čípku jednají v Praze účastníci konference Mezinárodní papillomavirologické společnosti, která skončí ve čtvrtek. Novinářům to dnes řekl Xavier Bosch z onkologického ústavu v Barceloně.

Virolog z Ústavu hematologie a krevní transfúze Vladimír Vonka na tiskové konferenci uvedl, že 15 až 20 procent onemocnění rakovinou souvisí s infekcí, a to buď virovou nebo bakteriální, nebo s postižením parazity. Již se daří snižovat výskyt rakoviny jater očkováním proti infekční žloutence. Vědci předpokládají, že obdobně se podaří očkováním proti papillomaviru snížit výskyt karcinomu děložního čípku, hrtanu, hltanu a genitálií.

Předseda společnosti Tom Broker upozornil na to, že při boji s rakovinou děložního čípku bude nadále sehrávat rozhodující roli screening, protože neexistuje účinná léková terapie a vakcinace je finančně nákladná. Vzhledem k inkubační době tohoto onemocnění se pozitivní efekt očkování projeví až za několik desetiletí.

Lubomír Turek z univerzity v Iowě uvedl, že v Americe se nyní doporučuje očkovat dívky, ale zvažuje se do budoucna možnost i očkování chlapců. Rozhodující je ekonomické hledisko. Rodiče, kteří na to mají, už chlapce nechávají očkovat, protože je tak chrání i proti pohlavním bradavicím, které se velmi obtížně léčí, a proti karcinomu penisu.

Vonka ČTK řekl, že česká odborná komise se snaží na ministerstvu zdravotnictví prosadit, aby se co nejdříve začalo s očkováním dívek ve věku deset až 12 let a později se každoročně vakcinaci podrobily jedenáctileté dívky. Vakcinace by každoročně přišla na půl miliardy korun, což by reprezentovalo zhruba půl procenta celkových nákladů na zdravotnictví. V případě, že odborníci se svým návrhem uspějí, mohlo by se v Česku začít očkovat proti papillomavirům podle Vonky už příští rok.

V ČR je ročně diagnostikováno více než 1000 nových případů infekční rakoviny děložního čípku a zhruba 400 žen na toto onemocnění zemře. Během svého života se s papillomavirem, který se šíří sexuálně, setká 80 procent žen. Organismus většiny z nich se viru dokáže sám zbavit, ale imunitní systém přibližně tří až pěti procent žen virus nezvládne. Česko patří k zemím s největším výskytem rakoviny děložního čípku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!