Přejít na obsah

Odborníci: Na léčbu rakoviny nebudou peníze

zpět
5.6.2009

Vyléčit pacienta s vážnou formou rakoviny je velmi drahé. Roční náklady na léčbu jednoho člověka se pohybují v řádu stovek tisíc i milionů korun. Odborníci nyní varují, že kvůli ekonomické krizi by tyto peníze mohly v příštím roce chybět. "Pokud vláda nepřijme nějaké protikrizové řešení pro zdravotnictví, tak se v příštím roce budeme muset vypořádat s nedostatkem peněz," varuje šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček...

Přitom byl podle něj loňský rok prvním, kdy se všem potřebným pacientům v Česku dostala kvalitní péče světové úrovně.

Léčba za miliony

Celkové výdaje na zdravotnictví činí v Česku více než 230 miliard korun ročně, léčba rakoviny se na nich podílí až osmi procenty. „V případech, kdy bojujeme o život pacienta, musíme nasadit všechno - chemoterapii, radioterapii i komplikovanou léčbu. To stojí statisíce až miliony korun,“ vysvětlil nákladnost onkologické péče Vorlíček. I proto už dříve onkologická společnost vyzvala ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny, aby se na hrozící nedostatek peněz v příštím roce připravily. „Od té doby se bohužel nic nového nestalo, nic se nezměnilo,“ povzdechl si Vorlíček. Ministerstvo před časem odhadlo, že resort by v souvislosti s celosvětovou ekonomickou krizí mohl přijít o miliardy. Příjmy zdravotních pojišťoven jen letos klesnou oproti loňským odhadům až o deset miliard korun. To už představuje vážné problémy. Kromě nedostatku peněz se na nepříznivé situaci v příštím roce podepíše také nepříznivý trend vývoje počtu nemocných. Těch je totiž stále více, a jen tak se to nezmění. „Neustále narůstající počet nádorových onemocnění představuje velmi závažný problém. Onkologická zátěž se týká všech vyspělých zemí, má závažné sociální důsledky a zatěžuje zdravotní systém. Česká republika není výjimkou,“ tvrdí ředitel Institutu biostatiky a analýz Lékařské a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Dušek. Institut pro Národní onkologický registr spravuje data o počtu pacientů s rakovinou. Na základě statistik a dlouhodobých vývojů pak dokáží odborníci vypočítat, kolik nových pacientů a ve kterých stadiích nemoci odhalí v příštím roce.

„To je velmi potřebné pro plánování péče a hlavně při tvorbě rozpočtů. Dokážeme z toho totiž velmi přesně zjistit, kolik peněz bude potřeba,“ popsal výhody systému Dušek. Odchylka přitom činí deset procent, i když v reálu se čísla liší ještě méně.

Varování z Ameriky

Alarmující zprávu z mezinárodního kongresu třiceti tisíc onkologů ze sta zemí světa, kteří se sešli v americkém Orlandu, přivezl včera přednosta onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petružela. „Do roku 2030 se výskyt zhoubných nádorů celosvětově zvýší až trojnásobně. Samozřejmě se to týká i České republiky. Může za to hlavně stárnutí populace, protože výskyt zhoubných nádorů je hlavně mezi staršími lidmi,“ varoval profesor Petružela. Podle něj by to mohlo způsobit vážné problémy, například i nedostatek onkologů. „Proto varování chápeme jako provolání, které by se mělo dotknout celé společnosti. Na nárůstu se paradoxně mohou podílet i screeningové programy, které odhalí více nádorů. Lidí, kteří rakovinou onemocní, však bude stále více,“ soudí Petružela. Na závěr nicméně profesor Petružela optimisticky dodává, že úmrtí na rakovinu by v budoucnu mělo ubývat.

Filip Šušanka, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Odborníci: Na léčbu rakoviny nebudou peníze

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odborníci: Na léčbu rakoviny nebudou peníze

Komentáře

dalších 12 komentářů
Sydney Hall Re:Re:Re:Lidé neumírají pouze na rakovinu pane doktore Agele Orlíčku  | 7. 06. 2009 12:29

"Umožnit praktickým lékařům, aby měli dost času na své pacienty, na medicínu a tak zachytávali příznaky rakoviny v časném stádiu." Tesat do skály by se to mělo! Jenže - pane kolego - jak se tyto vaše silácké řeči slučují s vašimi požadavky, aby měl pacient k praktickému lékaři "neomezený přístup", jak hlásáte na jiném místě. Nevím jak vy, ale praktický lékař musí (MUSÍ !!! Nemůže odmítnout!) denně přijmout cca 50-60 pacientů, v době podzimních nemocí horních cest dýchacích i podstatně více, přičemž jediná regulace (jak pitomý výraz!) představují pouze ty tři měďáky úředního poplatku. Tak jak si to v tom vašem spolku na zkvalitnění medicíny vlastně představujete?

Petr Bouzek Re:léčba rakoviny a zisk  | 6. 06. 2009 18:35

No právě. O tom to je. P.S. Nejdůležitějšími lékaři pro léčbu a prevenci rakoviny nejsou onkologové, ale praktičtí lékaři. Jenže to nejen laikům, ale i odborníkům nedochází. No a taky prevence nenese takové prachy jako léčba. I to zde hraje svoji roli. Když vyrábíte chemoterapeutika, potřebujete nějaké klienty, aby se vám to léčivo rentovalo vyrábět. Takže čím více lidského utrpení, tím větší zisky. Zní to jako z nějakého výtisku sovětské "Pravdy", ale je to tak. Zkuste mi to někdo vyvrátit.

A.Hladký léčba rakoviny a zisk  | 6. 06. 2009 15:18

„Že se zvyšují náklady na léčbu rakoviny, to je zcela pochopitelné. Že se však zvyšují výnosy zařízení, které rakovinu léčí je poněkud podivné …“ „Vyjdeme-li však ze zdravotnicko-politických tezí ODS, že zdravotnická zařízení existují hlavně proto aby generovala zisk…“. Z těch informací od Martiny, které lze srovnávat, vyplývá, že v r. 2007 vzrostly v MOÚ výnosy o 121 mil (z 906mil.), tj. o cca 13.3%. Náklady se v témž roce zvedly o 12.6%. Zisk MOÚ se tedy za rok 2007 zvedl o neuvěřitelných 0.7% při meziroční inflaci 2.8%. On ten „zisk“ z léčby rakoviny bude asi někde jinde, pane doktore. „Ještě více těžce onkologicky nemocných, , ještě větší zisk, … .“ Před cca 4 lety u nás zemřel na Ca rev. lékař z jedné pojišťovny, dříve PL. Nemoc si nevybírá …

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné