Přejít na obsah

Odborníci: Rušit chirurgie je dobrý nápad

zpět
10.3.2010
operace, chirurgie, nástroje
zvětšitoperace, chirurgie, nástrojeZdroj: surgicalinstrumentation.com

operace, chirurgie, nástroje | Zdroj: surgicalinstrumentation.com

 

Záměr Královéhradeckého kraje zrušit oddělení chirurgie v nemocnicích v Opočně na Rychnovsku a v Broumově na Náchodsku podpořili někteří odborníci na oblast zdravotnictví.

Ředitel krajské záchranky Ladislav Žabka uvedl, že na pracovištích, kde se operuje jednou denně, je šance zlepšovat lékařskou odbornost a praxi mnohem menší než tam, kde se komplikované a náročné zákroky provádějí častěji.

Záchranáři mnohdy rozhodují, která pracoviště zákrok provedou. Zrušení chirurgie v Opočně a v Broumově pro ně nebude znamenat žádný problém. „Pacienty s vážnými úrazy odvážíme rovnou na traumacentrum hradecké fakultní nemocnice,“ dodal Žabka.

Problém se zajištěním pacientů opočenské a broumovské chirurgie nemají ani v oblastních nemocnicích.

„Náchodská nemocnice je určitě schopna pacienty pojmout a zajistit jim potřebnou péči včetně té operační. Již nyní naše nemocnice v době ústavní pohotovostní služby zajišťuje operativu pro celou spádovou oblast, tedy i pro Broumov a z velké části pro Opočno,“ uvedl náměstek léčebné péče Oblastní nemocnice Náchod Antonín Housa.

Podobně se vyjádřil také lékařský náměstek rychnovské nemocnice David Shihata. Rozšíření lůžek následné péče uvítal i ředitel VZP Hradec Králové Pavel Pechánek. „Jde o kroky správným směrem,“ poznamenal.

Opačný názor mají však občané obou měst a okolí. Nejen že tam vnikly protestní petiční akce, ale opočenský starosta Štěpán Jelínek (US-DEU) se rozhodl na pondělí svolat mimořádné zasedání zastupitelstva.

„Očekáváme, že zástupci kraje nám přijedou podrobně vysvětlit své záměry. Zatím máme informace hlavně z tisku,“ řekl Právu Jelínek.

Na broumovské radnici se v úterý sešli někteří zastupitelé s lékaři místní nemocnice. „Konstatovali jsme, že se zdravotní péče v regionu dostává na nepřekročitelnou hranici, a vyzvali jsme kraj a vedení náchodské nemocnice k dalšímu vyjednávání,“ sdělila Právu starostka Broumova Libuše Růčková (ODS).

Záměr kritizuje i opoziční krajský zastupitel a člen stínové rady kraje Jiří Vambera (ODS). „Krajský úřad dal jasný vzkaz voličům v Broumově a Opočně: Zaplatíme za vás poplatky, ale za to vám zrušíme nemocnici!“ prohlásil. Podle jeho slov kraj doplácel na zdravotnictví právě proto, že se zavázal udržet dostupnost lékařské péče.


Klíčová slova

Autoři

Jiří Bednář, Právo

Související články

2.3. Broumov a Opočno mají přijít o chirurgie Broumov a Opočno mají přijít o chirurgie
0 příspěvků

Komentovat článek: Odborníci: Rušit chirurgie je dobrý nápad

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Odborníci: Rušit chirurgie je dobrý nápad

Komentáře

další 2 komentáře
dr.umík určitě zrušit  | 10. 03. 2010 16:26

Chirurgie s takovým počtem výkonů je tak akorát pro pacienty nebezpečím, jaká asi může být erudice lékařů. Petice se píší všude, kde se něco ruší.Čas ukáže, že to bylo dobře.

Dr. R. Jelínek To je k smíchu  | 10. 03. 2010 11:58

Obyvatelé sepisují petice, neruště nám oddělení...... Ty petice si strčte někam. Konečně už ANANAS pochopte, že pokud budou u nás doktoři takhle mizerně placení, tak se tady zachvíli zruší více špitálů. Na druhé straně pokud jsem slyšel správne v TV, tak se na té jejich chirurgii ošetří 11 tisící pacientů ročně. Tak to je podle mě tak akorát na normální chirurgickou ambulanci s úvazkem 1,0.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné