Odborového předáka lékařů Václav Klaus moc nepotěšil

václav klaus

Do konce února by jen z Pardubické krajské nemocnice mělo odejít 123 lékařů. Hromadnou výpověď jich podepsaly stovky napříč celou republikou ve snaze donutit vládu ke změnám ve zdravotním systému.

„Ministr zdravotnictví ale místo dialogu s lékaři příliš nemluví. Jeho nedávný otevřený dopis nás pouze rozdělil na jakési hodné a zlé lékaře,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald. Kromě ministra zdravotnictví Leoše Hegera se ale zlobí i na prezidenta Václava Klause.

„Chvíli jsem uvažoval, jestli mám požadovat od pana prezidenta vysvětlení za slova jeho novoročního projevu, kde odcházející lékaře označil jako vyděrače. Když už pan Klaus hodlá používat taková slova, měl by buď podat trestní oznámení, nebo tato tvrzení nějakým způsobem doložit. Sám zřejmě zapomněl, že žijeme v prostředí jeho tolik milované tržní ekonomiky a lékaři jen dávají najevo, že prostě odcházejí za lepším tak, jak jim to svoboda nabídky a poptávky umožňuje,“ podotkl Tomáš Gottvald.

Míří do Německa?

V současné době je v pardubické nemocnici podáno 121 výpovědí v prvním a dvě výpovědi v takzvaném druhém kole výzvy Děkujeme, odcházíme. Lékaři, kteří se chystají do zahraničí, podle Gottvalda zamíří nejčastěji do Německa.

„V úvahu přicházejí i anglicky mluvící země. Naopak, poslední dobou diskutované možné příchody slovenských lékařů místo českých nevidím jako příliš reálné. Z pardubické nemocnice se slovenští lékaři v posledních letech spíše vraceli zpět na Slovensko, protože se tam pro ně zlepšily podmínky. A pokud by odcházeli, zvolí stejnou cestu jako čeští lékaři – to jest na Západ,“ dodal Gottvald.

Ohodnoťte tento článek!