Odbory a zaměstnavatelé nedoporučili schválit zdravotnické normy

Zdravotničtí odboráři a zaměstnavatelé v pondělí nedoporučili vládě schválit dva zákony o zdravotní péči a zdravotnických zařízeních bez dodatečných úprav. Odbory i zaměstnavatelé měli k normám, které kabinetu předložila ministryně Milada Emmerová (ČSSD), výhrady. Shodli se na nich, doplnil Schlanger…

Zdravotničtí odboráři a zaměstnavatelé včera nedoporučili vládě schválit dva zákony o zdravotní péči a zdravotnických zařízeních bez dodatečných úprav. Po jednání zdravotnické tripartity to sdělil šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Odbory i zaměstnavatelé měli k normám, které kabinetu předložila ministryně Milada Emmerová (ČSSD), výhrady. Dnes se na nich shodli, doplnil Schlanger. Náměstek ministryně zdravotnictví Radovan Suchánek včera řekl, že sociální partneři měli k normám jen „dílčí připomínky“.

Z tripartity podle něj nevyplynulo, že by vládě schválení zákonů nedoporučovala. Náměstek uvedl, že je však možné, že zákony ještě doznají změn. Nepředpokládá však, že by se „od základu změnily“.

Odboráři i zaměstnavatelé jsou i po dnešní tripartitě přesvědčeni o tom, že by síť zdravotnických zařízení měly vytvářet zdravotní pojišťovny. Rozhodovaly by o tom, s kým uzavřou smlouvu. Emmerová navrhla, aby síť určoval stát či kraje.

Podle Schlangra zákon o zdravotnických zařízeních pak neupravuje existenci veřejných nemocnic. „Sociální demokracie něco jiného káže a něco jiného dělá. Stále říká, jak nechce, aby se nemocnice měnily na akciové společnosti. Přitom dělá všechno pro to, aby byly všude,“ uvedl předák.

Suchánek podotkl, že vytvoření sítě veřejnoprávních nemocnic měla v programovém prohlášení Grossova vláda, Paroubkův kabinet již ne. Podle odborů i zaměstnavatelů by se pacientské organizace a sociální partneři měli podílet i na tvorbě zdravotnické politiky.

Ministerstvo by s nimi mělo projednávat návrhy zákonů, účastnili by se také výběrových řízení ve veřejném zdravotnictví. Podle Schlangra zdravotnická tripartita má pro vládu i několik upozornění. Mezi nimi mimo jiné to, že by se standardy kvality a dostupnosti péče měly stanovovat s ohledem na finanční

možnosti a stabilitu pojišťoven.

Zaměstnavatelé a odboráři nejsou spokojeni ani s navrhovaným přechodem od zdravotnické péče k sociální v nemocnicích. Nyní zdravotnická zařízení poskytují drahou péči i lidem, kteří již léčení nepotřebují. Podle návrhu by pacient uzavřel s nemocnicí smlouvu.

Dostával by po léčbě sociální péči, na kterou by si připlácel. „Nikdo lidi nedonutí, aby smlouvy podepisovali a na spolufinancování se podíleli,“ uvedl Schlanger.

Legislativní rada vlády by měla zákony projednat 11. srpna, následně je pak bude schvalovat kabinet. Zdravotnická tripartita ho chce o svých závěrech informovat, návrhy změn by měl Schlanger předat místopředsedovi vlády Zdeňku Škromachovi.

ČTK

Odbory a zaměstnavatelé nedoporučili schválit zdravotnické normy
Ohodnoťte tento článek!