Přejít na obsah

Odbory chtějí prosadit sociální program pro záchranky

zpět
24.9.2008

Protestní shromáždění před ministerstvem zdravotnictví svolá Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, pokud ministr Tomáš Julínek (ODS) nedoplní zákon o zdravotnické záchranné službě o sociální program pro záchranáře. ístopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková ČTK řekla, že ještě předtím uspořádají petiční akci a osloví poslance...

„Je to sice krajní varianta, ale pokud se to nepodaří klidným způsobem, jsme schopni demonstrativní formou své požadavky zveřejnit a prosadit, aby veřejnost věděla, že záchranka tyto výhody nikdy neměla; teď se snažíme alespoň o to málo,“ doplnil Oldřich Škorňák ze zdravotnické záchranky Zlínského kraje.

Uvedl, že záchranáři už požádali o podporu politické grémium KDU-ČSL, s předsedou lidovců Jiřím Čunkem jednali a on jim slíbil, že jejich požadavek při projednávání této reformní normy ve vládě podpoří. Ministerstvo zdravotnictví pošle tři reformní zákony legislativní radě vlády i kabinetu počátkem příštího týdne. Do sněmovny by se mohly dostat v říjnu. Na tu dobu také chtějí zorganizovat odbory své protesty.

Na rozdíl od dalších složek integrovaného záchranného systému, kam patří vedle záchranky také policie a hasiči, nemají záchranáři zatím žádný zákon, tedy ani zákonem garantovaný sociální program. Chtějí mít jistotu pro případ úrazu, předčasného odchodu do důchodu nebo nemoci a chtějí finanční jistoty pro případ úmrtí i pro své rodiny.

Žitníková uvedla, že kromě chybějícího sociálního programu vadí odborům na zákoně i to, že jednotlivé záchranky by mohly fungovat v podobě akciových společností. Obávají se privatizace. Nesouhlasí ani s tím, aby výjezdová stanoviště záchranek mohla být nasmlouvána s jinými poskytovateli, což podle nich nabourá nynější dobře fungující systém.

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo zařadit sociální program do zákona o zdravotnické záchranné službě s vysvětlením, že záchranáři nejsou zaměstnanci ve služebním poměru jako policie či hasiči. „Jsme si toho vědomi, proto sociální program nenavrhujeme v plném rozsahu, jako mají policie a hasiči,“ reagovala Žitníková.

Podle ředitele Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje Roberta Zelenáka by se organizace záchranné služby neměla míchat se sociálním programem pro záchranáře. Odboráři by si měli uvědomit, že s výhodami by „služebním“ zákonem se sociálním programem získali i nevýhody, jako je například 150 hodin přesčasů zadarmo.

K obavám odborů z privatizace uvedl, že to není na pořadu dne. „Žádný kraj se nechystá privatizovat. Drtivá většina si uvědomuje, že záchranka je garantovaná služba, která musí být dostupná,“ řekl Zelenák ČTK.

Ministerstvo odborářům doporučilo, aby netrvali na zakotvení sociálního programu do zákona, ale vyjednali si ho v kolektivních smlouvách. Znamenalo by to novelu zákoníku práce. To podle Žitníkové není průchodné: záchranky by musely hradit tento program z vlastních zdrojů. Kdyby byl v zákoně, platil by ho stát.

Za rizikové považují odbory i to, že by se sociální program domlouval každý rok znovu s novou kolektivní smlouvou. Výhody v jednom roce zakotvené by v dalším roce nemuseli zaměstnanci mít.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče napsal koncem srpna Julínkovi dopis s žádostí, aby svolal mezirezortní jednání k sociálnímu programu pro záchranáře. Do měsíce čekají odbory odpověď. V mezidobí chtějí předložit svůj požadavek také na tripartitě.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Odbory chtějí prosadit sociální program pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Odbory chtějí prosadit sociální program pro…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Wicherek 150 hodin přesčasů zadarmo  | 24. 09. 2008 14:46

Predpokladam, ze jsde o 150 hod za rok. Tento argument bych akceptoval pouze pri srovnatelnych hodinovych mzdach zachranaru, policistu a hasicu. Pri seriosni argumentaci bych od pana Zelenaka ocekaval udaje typu: Prumerna hodinova mzda policisty (hasice) - stredoskolaka cini tolik a tolik, prumerna hodinova mzda zachranare - stredoskolaka pak tolik a tolik. Stejne srovnani pak u vysokoskolaku zminenych profesi.... Dale pak srovnani poctu prescasovych hodin u techto profesi. Byly-li by stavajici hodinove sazby vsech tri profesi srovnatelne, pak by tech 150 hodin přesčasů zadarmo mohlo mit nejakou vahu. Jsou-li vsak hodinove mzdy policistu a hasicu vyssi, pak v tom rozdilu proti zachranarum jsou, mimo jine, zapocteny i ty prescasove hodiny, tzn. srovnanim hodinovych mezd zachranaru na uroven policistu a hasicu by si zachranari rozhodne nepohorsili. Nu a ze by ty hodinove mzdy u policistu a hasicu byly nizsi, nez u tech zachranaru? Nu, tomu snad neveri ani pan Zelenak.

záchranář Zelenáku, jdi už někam...  | 24. 09. 2008 11:04

Nikdo sociální výhody nevztahuje na služební poměr a proto vztahovat služební poměr na sociální výhody u ZZS je největší chybou, v tomto případě manažerskou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné