Odbory jsou proti jmenování Limburského šéfem nemocnice Trutnov

Odboráři z Oblastní nemocnice Trutnov nesouhlasí se záměrem Královéhradeckého kraje jmenovat předsedou představenstva trutnovské nemocnice Martina Limburského.

Otevřeným dopisem požádali hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) o přehodnocení záměru. V dokumentu upozorňují na hrozící střet zájmů Limburského, který již působí v několika soukromých zdravotnických firmách. Náměstek hradeckého hejtmana zodpovědný za oblast zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) výhrady odborářů odmítl.

„Odboráři by se měli starat o blaho zaměstnanců a jejich benefity, ale do obsazení managementu by neměli zasahovat,“ řekl Cabicar. Hradecký kraj oznámil jméno nového šéfa nemocnice na konci června. Limburský stál v čele nemocnice již od roku 1996 do listopadu 2013, poté odešel z osobních důvodů. Nyní by měl ve funkci od 17. července nahradit dosavadního šéfa Jaroslava Kratochvíla, který opouští nemocnici na vlastní žádost ze zdravotních důvodů.

Záměr Královéhradeckého kraje a Zdravotnického holdingu jmenovat Limburského je podle odborářů bezprecedentním popřením principu správy věcí veřejných. „A to zejména s ohledem na faktický střet zájmů jmenované osoby působící hned v několika dalších firmách, jejichž předmětem podnikání je rovněž poskytování zdravotní péče,“ uvedli odboráři v otevřeném dopise, který podepsali místopředseda Základní odborové organizace Oblastní nemocnice Trutnov Jiří Šedivec a předsedkyně Lékařského odborového klubu v trutnovské nemocnici Zuzana Dubová.

Odboráři poukázali na to, že Limburský působí ve třech soukromých firmách, které se zabývají poskytováním zdravotní péče. Ve společnosti REHAMEDICA Žacléř je Limburský předsedou představenstva a dále je jednatelem hradeckých firem PHARMACARE GROUP a MEDIKA HRADEC KRÁLOVÉ.

Odbory v otevřeném dopise také upozorňují na údajně kritickou situaci v nemocnici, kde se podle nich nevhodnými, kontroverzními a unáhlenými kroky rozpadl celý systém řízení. Odbory tvrdí, že Cabicarovi navrhli pět vhodných kandidátů na vedení nemocnice a stěžují si na nedostatečnou komunikaci. „Bohužel musíme konstatovat, že na společné záporné písemné stanovisko adresované Cabicarovi k záměru jmenovat Martina Limburského, s doporučením jiných vhodných alternativ, nebylo reagováno. S žádným z doporučených kandidátů nebyl ani navázán kontakt,“ uvedli odboráři. Cabicar řekl, že odbory navržení kandidáti byli z různých důvodů neakceptovatelní.

Kraj na konci června oznámil, že Limburského do funkce člena představenstva a posléze předsedy představenstva Oblastní nemocnice Trutnov jmenuje představenstvo Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který řídí činnost krajských nemocnic. Limburský by měl nemocnici řídit od 17. července 2017 do 31. prosince 2018. Holding Limburského vybral bez výběrového řízení. „Od této změny si slibuji podstatné zlepšení profesních interpersonálních vztahů v oblasti lékařského, ale i nelékařského personálu trutnovské nemocnice,“ uvedl dříve Cabicar.

Končící šéf nemocnice Kratochvíl letos v dubnu uspěl ve výběrovém řízení, do funkce nastoupil 9. května a rezignoval na ni zhruba po měsíci. Kratochvíl se do čela nemocnice postavil poté, co holding na začátku března odvolal z funkce Romana Koudeleho, který stál v čele trutnovské nemocnice od února 2014.

Oblastní nemocnice Trutnov má 670 zaměstnanců a 300 akutních lůžek. V blízké době čeká nemocnici investice za více než čtvrt miliardy korun, kterou bude modernizace a přístavba konsolidovaných laboratoří pro oddělení mikrobiologie, biochemie a hematologie.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!