Přejít na obsah

Odbory: Julínek chystá velkou loupež

zpět
8.2.2008

Odbory jsou připraveny stát v čele demonstrací a stávek proti reformě zdravotnictví, jak ji chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Podle odborářů ministr připravuje velkou zdravotnickou loupež, která by v konečném důsledku znamenala výrazné snížení rozsahu a dostupnosti poskytované péče. "Je to brutální útok na dostupné zdravotnictví," prohlásil Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů...

Proti reformě zdravotnictví chtějí odboráři demonstrovat i stávkovat

Jeho místopředseda Jaroslav Zavadil šel ještě dál: „Chystá se velká zdravotnická loupež a musíme udělat vše pro to, abychom jí zabránili.“ Podle odborářů se zdravotnictví tak, jak Julínek chystá sedm nových zákonů, stane jenom byznysem a dostupnost zdravotní péče bude ohrožena. Odbory nesouhlasí s tím, aby se zdravotní pojišťovny i velké, dnes státní nemocnice staly akciovými společnostmi, protože budou omezovat svobodnou volbu lékaře i rozsah péče.

LOK soudí, že jde o transfer majetku

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel soudí, že „za Julínkovou reformou je třeba vidět transfer majetku do soukromých rukou“.

Odbory vydaly i prohlášení, v němž tvrdí, že vybrané peníze na zdravotní pojištění budou místo k úhradě co nejlepší zdravotní péče sloužit především k vytváření zisku, který většinou majitelé pojišťoven odvedou mimo zdravotnictví.

„Varujeme politiky i veřejnost před následky připravované velké zdravotnické loupeže, která bude znamenat zhoršení dostupnosti zdravotní péče, omezení jejího rozsahu i snížení její kvality,“ píše se v prohlášení.

„Využijeme demonstrace, stávky, abychom zabránili tomu, že dostupné zdravotnictví bude ukradeno,“ řekl Štěch.

S odbory ale nesouhlasí mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Zásadně nesouhlasíme. Vše, co ministerstvo dělá, směřuje k tomu, aby péče byla pro pacienty dostupná. Kdo reformu nechce, ten ohrožuje dostupnost péče pro budoucí generace,“ prohlásil.

Odbory si ale stojí na svém a podporuje je i Svaz pacientů. Jeho místopředseda Josef Mrázek včera uvedl, že Julínkova reforma „není vymyšlená pro lidi, ale na objednávku některých finančních skupin nebo lidí“.

Proto se odbory, které působí ve zdravotnictví, ale i odborová centrála a Svaz pacientů sjednotily a chtějí Julínkovým krokům zabránit. Podle informací Práva sedm nových zákonů, které by měly reformovat zdravotnictví, by mělo jít v květnu do vlády a v červnu do parlamentu. „Návrhy jsou pro nás absolutně nepřijatelné,“ prohlásil pro Právo David Rath, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD a předseda zdravotního výboru Sněmovny. Julínek to tedy s jejich prosazením nebude mít jednoduché, ale netají se tím, že chce, aby platily od roku 2009.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Odbory: Julínek chystá velkou loupež

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory: Julínek chystá velkou loupež

Komentáře

dalších 51 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:s tou podporou zdola mate uplnou pravdu  | 11. 02. 2008 13:36

Pred casem byly v TM - clanek Nihil novum...:-))

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:patri Hippokratovi, i Hippokratova prisaha  | 11. 02. 2008 13:20

Vite, ono jenom chtit nestaci. Ja bych toho chtel... Ono je vsak treba predevsim znat. A to je to, co u tech, kteri momentalne chteji tak nejak postradam.... Jo, nelze hned znat vse, ale ja, kdyz nevim, tak se zeptam. A to tech, kteri vedi nebo si alespon myslim, ze vedi. Za nejhorsi povazuji postup, kdy se nekdo tvari, ze vi, ale jeho konkretni kroky ho usvedcuji z neznalosti, mnohdy opravdu, ale opravdu velmi, velmi znacne.

Mirek Re:s tou podporou zdola mate uplnou pravdu  | 11. 02. 2008 12:31

měl jste asi na mysli Doc. Svobodu....ne? t.č. již pana profesora, jeho projevy coby presidenta CLK z devadesátých let stojí za to !!! doporučuji všem vyhledat v archívu :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné