Přejít na obsah

Odbory: Julínkovy zdravotnické zákony obsahují řadu věcných chyb

zpět
3.12.2008

Podle odborářů obsahují zdravotnické zákony ministra Tomáše Julínka (ODS) řadu věcných chyb zejména přímo v definici důležitých zdravotnických pojmů. "Nejednoznačný výklad bude předmětem mnoha soudních sporů," řekl v úterý novinářům po mimořádném jednání tripartity předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel...

Část ustanovení zákona nevyhovuje ani zaměstnavatelům.

Podle Engela vládou již odsouhlasené návrhy zdravotnických zákonů mají špatně definované pojmy, jako jsou například péče lege artis, informovaný souhlas či povinná mlčenlivost, s čímž se budou denně potýkat zdravotníci i pacienti. „Nikdo ze zaměstnanců si v těchto těžkých podmínkách v dané chvíli nebude jist, že udělal správnou věc,“ obává se Engel; podle něj všechny čtyři zákony obsahují podobných chyb desítky.

„Odboráři se domnívají, že jsou chytřejší než celá legislativní rada vlády, která velmi pečlivě posuzovala ty zákony,“ řekl na to mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Odborářům na Julínkových zákonech dále vadí zejména to, že u řady činností ve zdravotnictví nahrazují pojem zdravotní péče výrazem zdravotní služba. Podle nich tak Julínek hodlá obejít ústavní listinu práv a svobod garantující pacientům bezplatnou péči, což mu dnes osobně vytkli. „Ministr se nám to ani nepokoušel vyvrátit,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch.

„My velmi moderním způsobem definujeme, co je zdravotní péče a co jsou zdravotní služby a tyto pojmy se vzájemně prolínají a souvisejí spolu,“ dodal Cikrt. Podle něj nová definice péče a služeb dává lidem záruku, že se domohou svých nároků na konkrétní úkon za konkrétní časový úsek. „Odboráři by se měli držet svého kopyta,“ vzkázal Cikrt.

Výhrady k Julínkovým zdravotnickým zákonům měli i zástupci zaměstnavatelů. Svazu průmyslu a dopravy i Unii zaměstnavatelských svazů se nelíbí navržená podoba zákona o veřejném zdravotním pojištění; zejména kvůli ustanovení o podmínkách poskytování hrazených služeb. „Z jeho současného znění nevyplývá zákonem daná záruka, že bude zajištěna varianta nejméně finančně náročné zdravotní péče,“ sdělil dnes ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

„Zákony jsou naprosto špatně a parlament by je měl v samém počátku zamítnout,“ prohlásil Štěch. Podle něj je pravděpodobné, že navržená podoba zákonů nebude vyhovovat kromě opozičních poslanců také některým zastupitelům KDU-ČSL.

„Kdo je chce podpořit v této podobě při kolizích, které tam jsou, tak vlastně říká: 'Občané, já vám chci výrazně zpoplatnit služby, které jste měli doposud hrazené ze solidárního zdravotního pojištění',“ dodal Štěch.

Mimořádná tripartita, svolaná kvůli zdravotnickým zákonům na žádost odborářů, se uskutečnila již před necelými dvěma týdny; tehdy odboráři a zaměstnavatelé po půlhodině jednání opustili. Protestovali tak proti chování vlády, která předlohy tří ze čtyř zásadních norem schválila již den před tímto jednáním, čímž podle odborářů porušila standardní postupy tripartity.

I když se vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není. Proti ministrovým záměrům se stavěli totiž i někteří vládní poslanci. Julínkovy ministry již schválené návrhy čtyř zdravotnických zákonů navíc chtějí znovu projednat ve vládě lidovci. Nepřijatelná je pro ně úprava potratů a mají také další připomínky. KDU-ČSL se chce v koalici dohodnout i na osudu zdravotnických poplatků.


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Odbory: Julínkovy zdravotnické zákony obsahují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory: Julínkovy zdravotnické zákony obsahují…

Komentáře

dalších 14 komentářů
challenger Re:Re:deficit demokracie u nas  | 4. 12. 2008 21:01

Hmm, no já myslím, že pokud není občan schopen do důsledků pochopit zákon, kterým se má řídit, pak je chyba především v zákonu a v tom, kdo zákon sepsal. Takový zákon je totiž už z principu diskriminační.

dodatek Re:Re:Re:Re:Legislativa....přesně  | 4. 12. 2008 11:48

...a to prokazatelně vedoucí k zlepšení zdraví a uzdravení nemocného. Proč stručnost za každou cenu? A proč nikdo nenavrhuje výstižnou jednoznačnou definici?

Jiri Zelezny Re:Re:deficit demokracie u nas  | 4. 12. 2008 11:34

Mily lekari c. 5, pokud se necitite byt způsobilý k právním úkonům na takové výši, abyste mohl v referendu posoudit v jednotlivostech i celku navrhované zákony, nemusel byste se referenda zucastnit. Vy sám jste je alespoň přečetl a všechno jste pochopil do všech důsledků? (prosím, bez urážky). Nebo jste jenom zásadně pro dokument, který vzniká z pera vám konvenující politické strany?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné