Odbory, lékaři a nemocnice proberou s Němečkem stav zdravotnictví

management, jednání

Odbory, nemocnice, pacienti i lékařská komora žádají pro zdravotnictví víc peněz. Aktuální situací resortu se budou zabývat na páteční poradě s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Podporují jeho požadavek, aby stát odváděl vyšší pojistné za děti, nezaměstnané či důchodce.

Bez přílivu peněz na skokové navýšení platů podle nich hrozí, že pacienty nebude mít kdo léčit, protože lékaři z nemocnic odcházejí do ciziny a sestry mimo obor.

Nemocnicím podle odborů chybí deset procent personálu, podle komory je to zhruba tisícovka lékařů a tisíce sester. Některá nemocniční oddělení omezují provoz či se zavírají. Odbory žádají srovnání výdělků ve státních a soukromých nemocnicích, kde jsou příjmy v průměru o 5000 korun nižší.

Zdravotním pojišťovnám bude podle jejich propočtů chybět příští rok na úhradu péče pět až šest miliard, i když vyberou o devět miliard víc než letos, kdy hospodaří s 250 miliardami korun.

Stát odvádí pojistné za téměř šest milionů lidí, měsíčně za jednoho 870 korun. Podle odborů i zaměstnavatelů by měl odvádět přinejmenším stejně jako lidé bez zdanitelných příjmů, tedy 1337 korun. Nárůst výběru by pokryl i skokové navýšení platů.

Komora vyzvala vládu, aby vypracovala plán na záchranu zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat. Zvyšování odvodů státu brzdí ministr financí Andrej Babiš (ANO) s poukazem na „černé díry“ v hospodaření resortu.

Vláda rozhoduje vždy do pololetí daného roku, zda příští rok odvody státu navýší. Němeček to chce změnit, navrhl pravidelnou valorizaci, což má koalice ve vládním prohlášení. Podle Němečka by měl stát v době krize příspěvek zvýšit, v době prosperity by mohl platit méně. Babiš s valorizací ze zákona nesouhlasí. Němeček jako variantu tedy chystá návrh, aby vláda do června rozhodla o zvýšení odvodů na rok 2017.

Komora chce učinit ze zdravotnictví téma letošních voleb, přinejmenším krajských, protože kraje zřizují většinu rozpadajících se nemocnic a odpovídají za ambulantní síť.

Ohodnoťte tento článek!