Odbory: Nemocenskou by měl platit stát

Prvních čtrnáct dnů marodění by zaměstnanci neměl už platit stát, ale jeho zaměstnavatel. Současně by nemocný zaměstnanec neměl dostávat hrazené víkendy. Takový je návrh Vlády ČR…

Liberec – Prvních čtrnáct dnů marodění by zaměstnanci neměl už platit stát, ale jeho zaměstnavatel. Současně by nemocný zaměstnanec neměl dostávat hrazené víkendy.

Takový je návrh Vlády ČR, který by měl, pokud projde schválením, začít platit nejpozději za dva roky. S tím ale nesouhlasí jak odbory, tak i většina zaměstnavatelů.

„Domnívám se, že to není správný návrh, neboť platíme státu jak zdravotní, tak sociální pojištění,“ uvedl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Milan Šubrt.

Podle řady zaměstnavatelů by tento zákon v praxi přivodil jen další náklady.

„Museli bychom například přijmout další pracovníky, kteří by zaměstnance kontrolovali, zda skutečně marodí,“ podotkl ředitel jedné z libereckých firem.

Hrazení nemocenské zaměstnavateli se nelíbí ani drobným podnikatelům.

„Pokud by tato situace nastala, položilo by to řadu drobných podnikatelů, neboť placení dvoutýdenní nemocenské by bylo dost velkým zásahem do financí firmy,“ řekl majitelka společnosti Redstar s. r. o. v Liberci Helena Šaldová.

Odbory se navíc obávají toho, že by někteří zaměstnavatelé mohli své pravomoce, co se týká kontroly nemocných zaměstnanců, zneužít.

„Jsou tací zaměstnavatelé, kteří se těší, jak budou své nemocné zaměstnance kontrolovat, aby tak měli jeden z důvodů, jak s nimi ukončit pracovní poměr,“ řekl Milan Šubrt. Na druhou stranu ale sdělil, že řada pracovníků nemoci jen předstírá.

„Bohužel tak dvacet procent všech zaměstnanců, kteří jsou na nemocenské, jsou zdraví,“ poznamenal Milan Šubrt a tuto situaci přičítá nedostatečné kontrole ze strany sociální správy.

Co se týká návrhu neproplácení víkendů na nemocenské, jsou odbory rozhodně proti. „V současné době, kdy máme za sebou chřipkovou epidemii, je zhruba 30 procent zaměstnanců nemocných. Lékaři vybízejí, aby lidé chřipku nepřecházeli, ale pokud by měli mít malou nemocenskou, zřejmě by chodili do práce nemocní a chorobu dál roznášeli,“ upozornil Milan Šubrt s tím, že takovýto návrh mu rozhodně rozumný nepřipadá.

Liberecký den , LENKA MARKOVIČOVÁ

Ohodnoťte tento článek!