Odbory: Nemocnice hospodařily lépe na úkor platů zdravotníků

Nemocnice loni hospodařily lépe, ale bylo to na úkor platu zdravotníků, řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek. Hospodářské výsledky 200 českých nemocnic se loni oproti roku 2003 zlepšily, platy zdravotníků však stagnovaly…

PRAHA – Nemocnice uspořily výdaje tím, že lékařům a sestrám nezvýšily platy, nebo jen minimálně.

„Bývalé krajské nemocnice transformované na obchodní společnosti mají možnost snižovat platy, což také činí – propad platů u lékařů v nich je o deset procent a u zdravotních sester o 20 procent, reálně tedy u lékaře je to měsíčně rozdíl o 4000

korun a u sester o 3200 korun,“ upřesnil Kubek.

U nemocnic v majetku krajů a soukromých zařízení podle něj hrozí zhoršení kvality péče. Česká lékařská komora totiž přišla o kompetenci kontrolovat personální a technické vybavení nemocnic.

Kraj, který nemocnici zřizuje, ji také kontroluje. Pokud odcházejí kvalifikovaní odborníci, nikdo to podle Kubka nevidí.

„Kraj nezavře oddělení, kde je nedostatek lékařů, jako by to udělala komora. Nápravu nemá kdo požadovat, protože kraj sám sebe kontroluje. Tím se kryje to, že odcházejí kvalifikovaní lékaři,“ tvrdí Kubek.

Hospodářský výsledek se v porovnání dvou posledních let podle Kubka zlepšil, část zlepšení však je fiktivní.

Skutečnost je, že nemocnice přímo řízené ministerstvem měly na konci roku 2003 výsledek minus 1,25 miliardy, loni plus jedna miliarda, to je zlepšení o 2,25 miliardy.

Krajské měly v roce 2003 minus 950 milionů, nyní mají plus 2,2 miliardy, to je zlepšení o 3,2 miliardy, v tom ale je zahrnuta pomoc státu z počátku roku 2004

ve výši 767 milionů.

Fiktivnost zlepšení podle Kubka plyne z toho, že ministerstvo financí v roce 2004 umožnilo vyhláškou nemocnicím, že nemusejí naplňovat fond reprodukce.

„Je to jen účetní změna, reálně nemocnice peníze navíc nemají, jen nemusejí naplňovat fond, takže jim ty peníze nechybějí,“ uvedl Kubek.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!