Přejít na obsah

Odbory nesouhlasí s tím, jak Heger vymezí v novele nárok pacienta

zpět
11.11.2010
nemocnice, pokoj, pacientka, sestra,
zvětšitnemocnice, pokoj, pacientka, sestra, Zdroj: www.advancedpracticenursing.ca

nemocnice, pokoj, pacientka, sestra, | Zdroj: www.advancedpracticenursing.ca

 

Zdravotnické odbory nesouhlasí s návrhem novely, ve které ruší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zákaz, že si pacient nesmí připlatit na péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Ministr v tom vidí první krok k vydělení nadstandardu, na který si pacient připlatí, nebo se připojistí.

Podle odborů je vymezení nároku pacienta nedostatečné, prý hrozí, že pojišťovny kvůli nedostatku peněz svévolně přestanou část péče hradit.

„Pacient má mít podle novely nárok na péči, která je v ekonomických možnostech zdravotního pojištění. Co jsou to ekonomické možnosti, vymezení je nedostatečné,“ řekla ČTK místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

V příštím roce má zdravotním pojišťovnám chybět zhruba deset miliard, nemocnice dostanou o pět procent méně peněz, než očekávaly. To vše způsobí, že se bude šetřit.

Z textu se podle Žitníkové dá odvodit například to, že některá specializovaná léčba, u které není prokázáno, že má očekávané účinky, pojišťovny z úhrad vyjmou. Dotaženo do absurdity to podle ní může vést až k tomu, že senioři nad určitý věk dostanou už jen tu nejlevnější péči. Hrozí třeba také to, že si pacienti připlatí za laparoskopickou operaci.

„Obecná právní formulace nedává lidem vůbec jistotu, jakou léčbu dostanou. Obrovsky rozšiřuje pravomoci zdravotních pojišťoven, když není definovaný základní standard, a to je podle nás strašný průšvih, největší, jaký může být,“ řekla Žitníková.

Novelu napadly také Platforma zdravotních pojištěnců a Svaz pacientů. Tvrdí, že výklad nároku pacienta je tak nejasný, že je vše na svévoli pojišťoven. Ministerstvo ale tvrdí, že pro pacienty se zatím nic nezmění. Za péči začnou platit, až odborné společnosti s pojišťovnami vymezí pro jednotlivé druhy péče standard a nadstandard. Za lepší materiál to může být v půli příštího roku, za lepší výkony v roce 2012.

Připomínky k novele přijímá ministerstvo do 15. listopadu. Odbory chtějí k novele svolat mimořádnou tripartitu a probrat ohrožení pacientů na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) 23. a 24. listopadu.

„Jestli se nedohodneme v připomínkovém řízení, je celkem možné, že se 8. prosince k protestu našeho svazu proti ohrožení dostupnosti zdravotní péče pro pacienty přidají i další svazy,“ shrnula Žitníková.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

1.11. Jak léčit a přežít Jak léčit a přežít
17 příspěvků
1.11. Platit, nebo neplatit? Platit, nebo neplatit?
0 příspěvků
1.11. Heger otevírá dveře nadstandardům Heger otevírá dveře nadstandardům
0 příspěvků
20.9. Heger: Stále je ve hře úplné zrušení tabulek Heger: Stále je ve hře úplné zrušení tabulek
36 příspěvků

Komentovat článek: Odbory nesouhlasí s tím, jak Heger vymezí v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory nesouhlasí s tím, jak Heger vymezí v…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Dogous Nárok pacieta na vše byl, je a bude nadále iluzorní  | 13. 11. 2010 13:04

Dle ústavy má pacient nárok na veškerou dostupnou péči. To je však jen proklamace, která zůstává pouze na papíře. Lékaři někdy nabízeli tu nejlepší péči, někdy ne. Většinou ne. nabízet to nejlepší, nejdostupnější léčbu, znamená být nejchytřejší, nejinformovanější, nejlepší. Vítěz je jenom jeden. Vždy bude někdo lepší, chytřejší, a někdo třeba jen méně informován.. 1) nežli se některé nové léčebné postupy rozšíří a dostanou i do té nejzapadlejší vísky na Šumavě, nebo v Orlckých horách, může trvat několik let, většinou i desítek let. Nežli jsou nové lečebné metody přijaty i v malých okresních nemocnicích, trvá řadu let, většinou záleží na touze a zvědavosti primáře. 2) lékaři nemusí nabízet to nejlepší, úmyslně i neúmyslně, z mnoha důvodů, a )např. nový postup vyžaduje nové znalosti, nové úsilí, nové přístroje, nové riziko, strach z neznámého atd. b) při zavádění nových postupu, mnohdy dražších, je interními příkazy přímo zakázáno v rámci šetření

František Hastík Je zcela legální...  | 12. 11. 2010 09:32

...se domluvit na tom, co ze zákroku zaplatí zdravotní pojišťovna a co si pacient zaplatí sám. Není jiná cesta. V praxi se lékař bude hádat o částku s pacientem a obtížně dobývat peníze ze zdravotní pojišťovny. Jiná cesta je. Pokladenský způsob proplácení zdravotní péče a pacient ať peníze dobývá z pojišťovny.

člověk léčený platby na dřevo  | 11. 11. 2010 23:10

Platí se už ve veliké míře platebníma kartama. V současnosti a hlavně budoucnosti bude mít u sebe peníze hotově málokdo. Je doba zlomů, nejen ve zdravotnictví a medicíně. Krize , je většinou jen začátek, a budoucích následných změn v důsledku pohybu života a to nejen lidské společnosti, ale vůbec vesmírného pohybu na začátku nového tisíciletí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné