Odbory podle MZ jen straší krizí pacienty, situace se řeší

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořila stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v úterý zdravotnické odbory. Vláda má podle odborářů okamžité začít řešit kritickou situaci nemocnic, lázní a sociálních služeb, jinak hrozí krach zhruba 30 nemocnic i řady lázeňských zařízení.

Vláda by podle nich měla ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), aby mohla zaplatit nemocnicím, a změnit úhradovou vyhlášku, aby nemocnice peníze dostaly.

Podle ministerstva zdravotnictví ale odbory krizí jen straší pacienty. Ministerstvo situaci řeší. Schváleny jsou vyšší odvody, jedná se půjčce pro VZP a odkupu nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Víc podle náměstka Martina Plíška v tuto chvíli udělat nelze, dalším přiléváním peněz do zdravotnictví by stoupl státní dluh.

„V minulosti nikdy nepřišly odbory s návrhem řešení situace, blokovaly a brzdily snahy o optimalizaci a efektivnější fungování systému, když vystoupily například proti rušení nadbytečných akutních lůžek,“ řekl Plíšek ČTK. Ve vyjádření odborů vidí jen „předvolební rétoriku po boku levicových stran.“

„Vždy jsme stáli po boku zdravotnických odborů, jejich kroky podporujeme,“ řekl dnes novinářům místopředseda ČMKOS Václav Pícl s tím, že na čtvrteční tripartitě budou odbory apelovat na vládu v demisi, aby situaci řešila a nenechávala řešení až na vládu vzešlou z voleb.

Požadavek odborů na přilití peněz do zdravotnictví podpořila ČSSD. Zdravotnické odbory oslovily dopisem všechny politické strany, které mají šanci uspět v předčasných volbách.

„Situace ve zdravotnictví je kritická, nemocnicím chybějí peníze na zaplacení léků, zdravotnického materiálu i na platy. Chceme, aby situaci okamžitě řešila tato vláda, aby se schválila bezúročná půjčka VZP a peníze, které dostane z půjčky, šly přímo nemocnicím a aby se ještě do konce roku zvýšily úhrady nemocnicím o pět procent v úhradové vyhlášce,“ řekla novinářům předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Pokud tyto kroky vláda neudělá, hrozí podle ní omezování zdravotní péče. Pacienti to pocítí v tom, že se prodlouží čekací doby na plánované operace a neakutní péči. Problémy bude mít podle Žitníkové přinejmenším třetina nemocnic. Na nemocnice ve formě obchodních společností může být vyhlášen konkurz či insolvence, uvedla.

VZP bude na konci roku chybět 5,7 miliardy korun, žádá půjčku 2,5 miliardy, zákon umožňuje požádat jen o polovinu částky. Podle stínového ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by stát měl dát VZP celou chybějící částku a zároveň zvýšit odvody v nejvyšší navržené variantě, která přinese do systému přes deset miliard korun navíc. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, na konci roku hrozí propad osm až deset miliard. „Každá prodleva v rychlém řešení této krize zvyšuje riziko kolapsu významné části nemocnic,“ řekl ČTK Němeček.

O společném postupu se poradí na úterním jednání krizového štábu zástupci všech odborových organizací ve zdravotnictví s organizacemi pacientů a zaměstnavatelů. Dá se předpokládat, že ke stávkové pohotovosti se připojí i ostatní odborové organizace, v záloze zůstává i stávka. Žitníková nechtěla předjímat, rozhodnutí podle ní padne až v úterý. Jisté je podle ní jen to, že akce se uskuteční v nejkratší době. „Potřebujeme krizi vyřešit teď,“ řekla Žitníková.

Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), jehož restriktivní politika podle odborů k současné krizi výrazně přispěla, krach nemocnic nehrozí. Finanční napětí připustil, systém nemá dostatek rezerv pro velký rozvoj, rozhodně podle něj ale nekrachuje. Odborářům právo na protesty neupírá, ale to, že vyhrožují dva týdny před volbami, je jasně politická akce. „Zdravotnictví bylo zneužito v politickém boji, odbory jen ukazují, že jsou provázané s levicí a tímto způsobem ji chtějí podpořit,“ řekl Heger ČTK.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!