Odbory předběhly Emmerovou

Vlastní plán pro záchranu českého zdravotnictví chystají zdravotnické odbory spolu se zaměstnavateli. Do čtvrtka předají ministerstvu zdravotnictví svůj návrh na to, co by měl v rezortu nadále dělat stát, co pojišťovny, co vláda…

Praha – Zadlužené české zdravotnictví se potácí sem a tam a stále není jasné, kudy půjde dál. Když ministryně rezortu Milada Emmerová na podzim navrhla svou koncepci, leckoho tím popudila.

Na jaře zase vyvolala pozdvižení, když se pokusila své plány ztvárnit pastelkami. Odboráři už proto nechtějí čekat a přicházejí s vlastní iniciativou.

Vlastní plán pro záchranu českého zdravotnictví chystají zdravotnické odbory spolu se zaměstnavateli. Do čtvrtka předají ministerstvu zdravotnictví svůj návrh na to, co by měl v rezortu nadále dělat stát, co pojišťovny, co vláda.

“ Rozhodli jsme se řešit patovou situaci v projednávání koncepce zdravotnictví,“ vysvětlil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ( OSZSP) Jiří Schlanger.

Odboráři odmítají posílení role státu, posílili by spíše vliv zdravotních pojišťoven – jak to doporučuje Světová banka. Ministryně Emmerová přislíbila, že se k materiálu vyjádří. Šéf tripartity Zdeněk Škromach je ovšem k dlouhodobým plánům skeptický.

“ Klíčové je teď najít spíše finanční stabilizaci pro zdravotnictví. Vítám každou aktivitu, ale dlouhodobá koncepce už není úkol pro tuto vládu,“ uvedl Škromach. Odboráři vnímají nahnutou politickou situaci kolem vlády, chtějí ale přesto jednat.

„Tripartita má tu výhodu, že dva její partneři jsou nezničitelní. Ať vládne, kdo chce,“ hájí svůj postoj Schlanger.

“ Pokud ministryně naše principy bude schopna přijmout, dopracovali bychom společně nějaký materiál,“ plánuje.

Prozatím se s ministerstvem shodli na některých krátkodobých opatřeních, která mají ušetřit zdravotnictví peníze. Pokud jejich záměr schválí vláda, skončí například hrazení antikoncepce pojišťovnami.

Dále se uvažuje o zavedení zdravotních knížek: pacient si bude moci vybrat mezi papírovou a elektronickou verzí. Chystá se rovněž proměna přístupu občanů k vyúčtování zdravotní péče.

“ Probíhalo by to podobně jako elektronické bankovnictví. Přístup by byl zabezpečen přes osobní kód,“ uvedl náměstek ministerstva Petr Sláma. Všechny tyto kroky ovšem vyžadují i nové zákony, upozorňují odboráři a zaměstnavatelé.

Soubor krátkodobých opatření pokládají momentálně za náhradu koncepce, která zdravotnictví chybí. Koncem dubna projedná tato opatření vláda. Jedině tak mohou vzniknout zákony, které by platily od počátku příštího roku.

Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!