Odbory schůzkou s Nečasem zklamány, jednání o protestech v červnu

Miloš Voleman

Velkým zklamáním byl podle místopředsedy Lékařského odborového klubu Miloše Volemana výsledek jednání, které měli odboráři v úterý s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) o platech v nemocnicích.

Ničeho nedosáhli. Příští středu se šéfové zdravotnických a lékařských odborů sejdou, proberou další postup. O případných protestech ale rozhodne až porada předsedů 19. června.

Voleman ČTK řekl, že čekali od premiéra větší vstřícnost. Žádali přidání peněz nemocnicím v úhradové vyhlášce od pololetí. Dozvěděli se jen, že nic navíc nedostanou a že díky lepšímu výběru pojistného nehrozí, že by jim příjmy klesly. Premiér jim připomněl, že oproti zdravotníkům hrozí učitelům pokles příjmů, jejich odbory jednají s premiérem o udržení nynějších platů.

Zdravotníci chtějí platy v nemocnicích zvýšit – ve státních nemocnicích stouply letos o 6,25 procenta, jak jim to Heger nařídil. Kraje zvyšování odmítly, nedostaly prý dost peněz od pojišťoven. Zvyšování platů slíbil Heger loňským podpisem memoranda s odbory.

Premiér i ministr doporučili odborům, aby nátlak kvůli platům zaměřily na hejtmany. Podle Hegerova náměstka Ferdinanda Poláka mají odboráři „tlouct na brány hejtmanství a nenadávat státu“. Krajským nemocnicím poslaly pojišťovny víc o čtyři procenta, státním o dvě – přesto státní nemocnice platy zvýšily a krajské ne.

Hegerův náměstek Petr Nosek vidí jako problém, že krajské nemocnice pokračují v nákupech a investicích. Proto podle něj nemají na zvyšování platů. „Smutným příkladem je Ústecká zdravotní, která musela zaplatit pokutu finančnímu úřadu a spolu s tím vrátit několik set milionů korun kvůli předraženým nákupům,“ řekl ČTK.

Hegerův náměstek Marek Ženíšek připomněl, že krajské nemocnice nechtěly poskytnout ministerstvu data pro analýzy. Ministerstvo jim chtělo propočítat, že na růst platů mají. „Jejich neochota ukázat, že s veřejnými penězi hospodaří účelně, může znamenat, že investiční akce a nové stavby jsou pro ně přednější než spokojenost zaměstnanců,“ řekl Ženíšek ČTK.

Pro příští rok žádají odbory další navýšení, podle slibu memoranda by platy lékařů měly dosáhnout 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi. Odboráři proto pracují na zákoně o odměňování zdravotníků, vzorem jim je podobný slovenský zákon.

„Je to nejbezpečnější forma a nejméně zpochybnitelná. Měli jsme představu, že by zákon mohla předložit vláda, jsem k tomu skeptický,“ řekl Voleman ČTK. Odboráři věří, že by návrh, který vypracovávají za pomoci právníků, mohl předložit někdo z poslanců.

Odbory schůzkou s Nečasem zklamány, jednání o protestech v červnu
Ohodnoťte tento článek!