Odbory: Stojíme za kolegy, suplovat nechceme

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace

S péčí o pacienty po odchodu lékařů z fakultní nemocnice měla pomoci zařízení Středomoravské nemocniční. Jejich odboráři to odmítají.

Výpovědi lékařů v rámci protestu „Děkujeme, odcházíme“ se ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) citelně dotknou klíčových oborů – nejvíce péče o nedonošené novorozence, omezí se operace, protože skončí většina anesteziologů, stejně tak smlouvy hromadně vypověděli lékaři I. chirurgické kliniky a dalších pracovišť.

S výpadkem by měly pomoci okolní nemocnice. Odbory z Prostějova, Přerova a Šternberku, kde výpověď nikdo nepodal, a které včera vyjádřily podporu protestujícím kolegůmve FNOL, to takto nevidí.

Fakultní nemocnice s lékaři stále jedná. Tento týden intenzivně. „Jednáme a jednání budou pokračovat i v příštím týdnu. Zatím nevidíme žádný posun,“ potvrdil diskuse anesteziolog Petr Šafránek, koordinátor výzvy „Děkujeme, odcházíme“ z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). „Nikdo z lékařů výpověď nestáhl,“ dodal včera.

Vedení fakultní nemocnice si nepřeje, aby lékaři odešli. Více peněz však letos slíbit nemůže. Nemocnice připravuje krizový scénář – jakou péči budou kliniky schopny od 1. března zajistit a kterou již ne, pokud by 133 lékařů skutečně skončilo. Na spolupráci se chce domlouvat s okolními nemocnicemi a o specializované péči jednat s Brnem a Ostravou. Záchranná služba má podle kraje, který chce péči koordinovat, posílit o soukromé převozové vozy.

Protestující lékaře z fakultní nemocnice však důrazně podpořili odboráři Středomoravské nemocniční. Z bývalých okresních nemocnic, které nyní provozuje soukromá společnost, nikdo neodešel, protože se v prosinci s vedením dohodli. A tamní odbory nejsou pro to, aby lékaři v nemocnicích suplovali olomoucká oddělení. „Lékaři Středomoravské nemocniční výpovědi nepodali na základě dohody s vedením vlastní společnosti. Nepodřídí se aktivitám vedení nemocnic jiných. Veškerá 'krizová' a nesystémová řešení jdou nad rámec tolerance, profesní cti a etiky lékařů Středomoravské nemocniční,“ napsali mimo jiné ve včerejším prohlášení. Poukázali na to, že případné soudní dohry zanedbání péče by dopadly na zodpovídající lékaře, nikoli manažery či politiky. „Každé zdravotnické zařízení má svoji kapacitu, erudici a postavení v systému zdravotní péče. Nelze tedy suplovat péči jedné nemocnice nemocnicí jinou, byť politici či manažeři mají jiný názor. Rizika z toho plynoucí pak přímo ohrožují lékaře, kteří by se k takové činnosti propůjčili,“ poukazovali předsedové LOK-SČL těchto nemocnic. Vedení Středomoravské nemocniční se k prohlášení předsedů lékařských odborů tří nemocnic vyjádří v pondělí.

Protest lékařů „Děkujeme, odcházíme“ nejde proti vedení nemocnic, ale je namířen vůči centrálním úřadům – ministerstvu zdravotnictví a vládě. Protestem chtějí lékaři docílit navýšení základního platu pro začínajícího lékaře na 1,5násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek. Peníze na to podle nich v systému jsou.

Ohodnoťte tento článek!