Odbory úrazovky kritizují Julínka

Titulní obrázek

Odbory v Úrazové nemocnici Brno vydaly v pátek prohlášení s ostrou kritikou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho záměru sloučit úrazovku s Fakultní nemocnicí Brno k 1. březnu 2008. „Cílem ministra je ušetřit vyplácení odstupného zaměstnancům Úrazové nemocnice, druhým cílem je vytunelovat její majetek a pak ji potichu zlikvidovat,“ stojí v textu…

Odbory v Úrazové nemocnici (ÚN) Brno vydaly v pátek prohlášení s ostrou kritikou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a jeho záměru sloučit úrazovku s Fakultní nemocnicí Brno (FNB) k 1. březnu 2008.

„Cílem ministra je ušetřit vyplácení odstupného zaměstnancům Úrazové nemocnice, druhým cílem je vytunelovat její majetek a pak ji potichu zlikvidovat,“ stojí v textu.

Odborové organizace si nechaly vypracovat právní stanovisko k ministrově záměru a v prohlášení z něj citují, že o sloučení úrazovky s jinou nemocnicí nelze v současném právním stavu rozhodnout. Bylo by to možné jen za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem, ale takový není součástí právního řádu ČR.

Zvažují trestní oznámení

„V případě, že ministr Julínek svůj záměr uskuteční, podáme trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele,“ stojí dále v prohlášení odborů.

Ministrova snaha sloučit ÚN s FNB je zjevnou reakcí na návrh zákona, jímž by se zřizovatelem Úrazové nemocnice stalo město Brno. V prosinci jej podala ČSSD. Na město by tak přešla všechna práva a povinnosti úrazovky. Kdyby se nemocnice sloučily, zákon by již neměl smysl. Mluvčí resortu Tomáš Cikrt označil návrh zákona za nepromyšlený. Zdůraznil, že Julínkův úmysl trvá nezávisle na jakémkoli návrhu zákona.

Čekají kritický stav

Skupina lékařů úrazovky vypracovala zprávu o situaci, která nastane po zrušení jejich nemocnice. Vyplývá z ní, že i když Traumatologická klinika FNB rozšíří lůžkovou kapacitu ze 40 přibližně na 100 lůžek, bude ještě zbývat několik tisíc pacientů přicházejících každoročně do deseti denně fungujících ambulancí úrazovky. „Nastane kritický stav totální nedostupnosti pro značnou část občanů Brna a okolí a zhorší se úroveň traumatologické a chirurgické péče,“ píší lékaři. Jeden z nich Právu řekl: „Nechť si Julínek vezme traumacentrum do FNB, ale ať nechá úrazovku v centru města.“

Jan Trojan, Právo

Ohodnoťte tento článek!