Odbory uzavřely smlouvu v nemocnici

ruce, dohoda, smlouva

Pět ze šesti odborových organizací v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), a. s., podepíše do konce dubna kolektivní smlouvu na další rok, která zajišťuje lékařům a zdravotním sestrám stejně vysoké mzdové příjmy jako v loňském roce.

Výjimku tvoří pouze Lékařský odborový klub (LOK) karlovarské nemocnice, jemuž se návrh kolektivní smlouvy nelíbí. Pokud ale podepíše kolektivní smlouvu v dosavadním znění ostatních pět zmiňovaných odborových organizací, platit bude podle zákoníku práce i pro LOK karlovarské nemocnice.

Přesto stále visí ve vzduchu hrozba, že lékaři karlovarské nemocnice přestanou držet přesčasy nad rámec zákoníku práce. Poté by musela tato nemocnice přejít na tzv. pohotovostní systém, při kterém by nezbývalo nic jiného než odkládání plánovaných operací.

„Dohodli jsme se s pěti ze šesti odborových organizací, že podepíšou kolektivní smlouvu bez výhrad,“ uvedl karlovarský krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD).

„Karlovarský LOK se k návrhu smlouvy stavěl na jednání neutrálně, takže i já jsem zvědavý, zdali ji nakonec podepíšou či nikoliv,“ uvedl Larva, podle kterého ale zákoník práce určuje odborářům jednotný postup většiny jejich organizací v rámci jedné akciové společnosti, takže by se nakonec musel karlovarský LOK svým kolegům ze sokolovské a chebské nemocnice podřídit a kolektivní smlouva by platila i pro ně, ačkoli ji nepodepíšou.

„Vyjednávání nedopadlo tak, jak jsme si představovali,“ uvedl předseda LOK v karlovarské nemocnici Peter Igaz. „Uvidíme, jak se situace vyvine,“ uvedl na otázku, zdali z jejich strany hrozí, že přestanou sloužit přesčasové hodiny nad rámec zákoníku práce.

„Pokud nezačneme my teď držet pouze pohotovostní režim, tak to přijde kvůli rozkladu nemocnic samo za půl roku,“ uvedl Igaz, podle kterého „je třeba jednat a nelze se před problémy schovávat“. „Nemůžeme jásat nad kolektivní smlouvou, která konzervuje špatný stav,“ dodal.

Podle Larvy by přechod na pohotovostní režim znamenal, že sice bude nepřetržitě zajištěna akutní péče, ale plánované operace by se musely odkládat. „Nemocnice by i přes týden fungovaly jako v současné době v sobotu a v neděli,“ popsal Larva.

„Na odděleních by se ráno, odpoledne a večer střídali dva tři lékaři, kteří by se ve službách točili dokola,“ uvedl Larva.

Otázka držení přesčasů nad rámec povolený zákoníkem práce ale není podle Larvy problémem karlovarské nemocnice, ale celé republiky. „Věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájmy pacienta,“ dodal.

Pět odborových organizací si novou kolektivní smlouvou zajistilo nejenom stejný objem příjmů v letošním roce ve srovnání s loňskem, ale také např. 200korunový příspěvek na důchodové připojištění pro zaměstnance pracující v KKN déle než pět let.

Karlovarský LOK chtěl přejít na 16stupňovou mzdovou tabulku. „Znamenalo by to prohloubení schodku v hospodaření KKN o dalších 20 až 30 miliónů korun,“ odmítl Larva s tím, že je možné se k problematice vrátit na podzim.

Ohodnoťte tento článek!