Přejít na obsah

Odbory uzavřely smlouvu v nemocnici

zpět
8.4.2010
ruce, dohoda, smlouva
zvětšitruce, dohoda, smlouvaZdroj: www.snj.com.au

ruce, dohoda, smlouva | Zdroj: www.snj.com.au

 

Pět ze šesti odborových organizací v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), a. s., podepíše do konce dubna kolektivní smlouvu na další rok, která zajišťuje lékařům a zdravotním sestrám stejně vysoké mzdové příjmy jako v loňském roce.

Výjimku tvoří pouze Lékařský odborový klub (LOK) karlovarské nemocnice, jemuž se návrh kolektivní smlouvy nelíbí. Pokud ale podepíše kolektivní smlouvu v dosavadním znění ostatních pět zmiňovaných odborových organizací, platit bude podle zákoníku práce i pro LOK karlovarské nemocnice.

Přesto stále visí ve vzduchu hrozba, že lékaři karlovarské nemocnice přestanou držet přesčasy nad rámec zákoníku práce. Poté by musela tato nemocnice přejít na tzv. pohotovostní systém, při kterém by nezbývalo nic jiného než odkládání plánovaných operací.

„Dohodli jsme se s pěti ze šesti odborových organizací, že podepíšou kolektivní smlouvu bez výhrad,“ uvedl karlovarský krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD).

„Karlovarský LOK se k návrhu smlouvy stavěl na jednání neutrálně, takže i já jsem zvědavý, zdali ji nakonec podepíšou či nikoliv,“ uvedl Larva, podle kterého ale zákoník práce určuje odborářům jednotný postup většiny jejich organizací v rámci jedné akciové společnosti, takže by se nakonec musel karlovarský LOK svým kolegům ze sokolovské a chebské nemocnice podřídit a kolektivní smlouva by platila i pro ně, ačkoli ji nepodepíšou.

„Vyjednávání nedopadlo tak, jak jsme si představovali,“ uvedl předseda LOK v karlovarské nemocnici Peter Igaz. „Uvidíme, jak se situace vyvine,“ uvedl na otázku, zdali z jejich strany hrozí, že přestanou sloužit přesčasové hodiny nad rámec zákoníku práce.

„Pokud nezačneme my teď držet pouze pohotovostní režim, tak to přijde kvůli rozkladu nemocnic samo za půl roku,“ uvedl Igaz, podle kterého „je třeba jednat a nelze se před problémy schovávat“. „Nemůžeme jásat nad kolektivní smlouvou, která konzervuje špatný stav,“ dodal.

Podle Larvy by přechod na pohotovostní režim znamenal, že sice bude nepřetržitě zajištěna akutní péče, ale plánované operace by se musely odkládat. „Nemocnice by i přes týden fungovaly jako v současné době v sobotu a v neděli,“ popsal Larva.

„Na odděleních by se ráno, odpoledne a večer střídali dva tři lékaři, kteří by se ve službách točili dokola,“ uvedl Larva.

Otázka držení přesčasů nad rámec povolený zákoníkem práce ale není podle Larvy problémem karlovarské nemocnice, ale celé republiky. „Věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájmy pacienta,“ dodal.

Pět odborových organizací si novou kolektivní smlouvou zajistilo nejenom stejný objem příjmů v letošním roce ve srovnání s loňskem, ale také např. 200korunový příspěvek na důchodové připojištění pro zaměstnance pracující v KKN déle než pět let.

Karlovarský LOK chtěl přejít na 16stupňovou mzdovou tabulku. „Znamenalo by to prohloubení schodku v hospodaření KKN o dalších 20 až 30 miliónů korun,“ odmítl Larva s tím, že je možné se k problematice vrátit na podzim.


Komentovat článek: Odbory uzavřely smlouvu v nemocnici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory uzavřely smlouvu v nemocnici

Komentáře

dalších 13 komentářů
Dromedár Jak potupné  | 9. 04. 2010 00:13

Za kolik prodal Jidáš Ježíše, za třicet stříbrných? Lékaři v KV se prodali za ještě méně, dvěstě korun na důchodové připojištění. To je hanba a ostuda a těm zaprodaným lékařům to snad ani nedojde. Důchodové připojištění je pro zaměstnavatele výhodné, jde do nákladů a dvěstě korun za měsíc, to je fakt srandovní. Lékaři by měli mít takové platy, že by si na důchodové připojištění platili výrazně více. Až dnešní střední lékaři budou vysátí a nemocní v důchodovém věku, tak důchod od státu bude minimální a z těch trapných dvou stovek od zaměstnavatele to bude tak na cigára a kafe, na víc ne. Nechte si to spočítat od někoho, kdo se v tom vyzná.

Dromedár Tak pravil Beneš  | 8. 04. 2010 23:52

Teď se trochu stává mediální hvězdou profesor Beneš z neurochirurgie ÚVN Střešovice. Na některé věci ohledně zdravotnictví má celkem koherentní a racionální názory. Některé však nemohu přijmout. Tvrdí, že když lékaře medicína baví, tak není problém,aby pracoval spoustu přesčasových hodin. Že je to vlastně v pořádku a vadí mu nový zákoník práce. S tím hluboce nesouhlasím. Já jsem taky jednu dobu dělal na neurochirurgii a když kolega přes službu operoval tři traumata mozku a poté co spal asi tři hodiny šel operovat aneurysma, tak jsem to nemohl skousnout. Lidé nejsou stroje a jestli je někdo tak trochu atypický, jako zrovna profesor Beneš je, tak nemůže podle sebe soudit jiné. Lékaři mají v ruce lidské zdraví a život a jsou jednou nohou v kriminále, v neurochirurgii to platí dvojnásob. Musí mít pro svoji práci podmínky. Samotná práce lékaře je stresová a vyčerpávající. I odpočatý a soustředěný lékař udělá chybu, tím spíše lékař nevyspalý a vystresovaný. Když udělá chybu účetní, tak se přeškrtne číslo a sloupeček se přepočítá. Když udělá chybu advokát, tak se omluví. Když udělá chybu pekař, tak musí napéct nové rohlíky, ale chyby v lékařství jsou často nevratné. Pochybuji, že by některý lékař měl potěšení z toho, když udělá chybu. Pro lékaře, pokud to není nějaké hovado, je velmi těžké žít s pocitem, že někomu zbytečně ublížil. Snad i pacienti chtějí, aby byl počet chyb ve zdravotnictví co nejmenší. A pacienti chtějí také a hlavně usměvavé lékaře, kteří jim laskavě naslouchají. Jak by asi oni sami byli laskaví a vstřícní, kdyby spali tři hodiny a někdo po nich něco chtěl okamžitě a hned v pět hodin ráno?! Zákoník práce chrání hlavně pacienty a lékaři ho obcházejí, aby si přivydělali. To je prostě špatně. Bohužel Česká lékařská komora ani Lékařský odborový klub s tím nic nedělají. A to je ještě horší. Když si lékaři nechají kálet na hlavu, tak se jim na tu hlavu kálet bude. Zdraví lidé nemají doktory moc v lásce a jsou přesvědčeni, že se mají ti bílí ptáci až moc dobře a hlavně vidí, jak doktoři o službách obtahují sestřičky a nosí na krku frajersky fonendoskop. Lékařské práce si v naší zemi začne vážit až ten, kdo se dostane do vážných zdravotních obtíží. A to je, naštěstí, jen malé procento národa. Mě je hanba za lékařský stav, kterého jsem členem, hanba za to stádo ovcí, které se nechává postupně a potupně podřezávat jako v té známé Ezopově bajce. A mladým radím. Nejen emigrujte, ale už se sem nikdy nevracejte. Jen na návštěvu. Je-li vám váš život milý.

Dromedár Zajinavý postřeh z Kladna  | 8. 04. 2010 22:21

Lékaři jsou přepracovaní Největší výhrady měli ale loni pacienti vůči lékařům. Vadilo jim především jejich chování při vizitách a propouštění z nemocnice. „Ležela jsem na interně a mladí doktoři na nás byli milí. Ovšem pak přišel na vizitu primář a pohoda byla pryč. Nepozdravil, jen se rozhlížel a pořád mračil,“ uvedla čtyřiapadesátiletá Marie Procházková, která na oddělení pobývala loni na jaře. Vedení nemocnice přiznává chybu. „Lékařů je málo a nespokojenost pacientů může pramenit z jejich přepracovanosti. Budeme na lékaře apelovat, aby vůči pacientům přistupovali příjemněji,“ říká zástupce ředitelky Vladimír Lemon. Lékaři si obecně stěžují na nízké platy a příliš mnoho služeb v nemocnicích. Ta kladenská není výjimkou. Její vedení tvrdí, že takové parametry nastavil stát a na vyšší platy nejsou v rozpočtu nemocnice peníze. „Kdybychom jim pohrozili výpovědí, když se nebudou chovat, jak si představuje pacient, možná bychom už neměli jediného lékaře. V některých profesích sebere vedení svým podřízeným odměny, ale my je ani nevypisujeme,“ konstatuje Pancová.----------------------------------------------------------------------------------------- P.S: Odměny lékařům nedáváme a ani v budoucnu s tím nepočítáme. Lékaři budou dále v naší nemocnici přepracovaní a málo placení ale my na ně budeme apelovat, aby byli na pacienty příjemnější. Amen. ------------- Byla by to docela hezká anekdota, kdyby to nebyla pravda.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné