Přejít na obsah

Odbory: V případě potřeby půjdou lidé demonstrovat znovu

zpět
24.9.2010
stávka, demonstrace
zvětšitstávka, demonstraceZdroj: ZDN

stávka, demonstrace | Zdroj: ZDN

 

Úspěšná demonstrace proti vládním úsporným opatřením odbory povzbudila, ze svých požadavků ustoupit nehodlají. „Z ohlasů, které mám, vím, že lidé, kteří se demonstrace zúčastnili, jsou připraveni přijet v případě potřeby znovu a tentokráte i s dalšími kolegy," uvedla pro Zdraví.Euro.cz místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Účast na demonstraci předčila všechna očekávání, hovoří se o tom, že se sjelo o zhruba 7 tisíc zdravotníků. Máte již přesná čísla?

Přesná čísla účastníků demonstrace nemáme, jednotlivce jsme neevidovali. K dispozici máme pouze účastníky, kteří jeli autobusy a další hromadnou dopravou a kteří nám nahlásili svoji účast předem. V těchto případech se jednalo především o mimopražské účastníky. K celkovému počtu jsme došli i na základě propočtů policie k zabrané ploše.

Kdo všechno se k akci připojil?

K akci se připojili demonstranti ze všech koutů České republiky. Mnozí z nich strávili v autobuse mnoho hodin. Jeli ze svého volna, po nočních směnách nebo i před nimi. Měli jsme účastníky ze všech regionů, a to od Aše až po Valašské Meziříčí. Velmi silné zastoupení měl Moravskoslezský kraj, Jihomoravský kraj, Královéhradecký kraj, Plzeňský kraj, zkrátka jak už jsem říkala, zastoupení bylo obrovské. Ze zdravotnictví se připojili zaměstnanci fakultních nemocnic, psychiatrických léčeben, zdravotnických záchranných služeb, hygienické služby a i zaměstnanci krajských nemocnic, které fungují jako obchodní společnosti, aby solidárně podpořili své kolegy.

Očekáváte, že by stejně úspěšná byla i další demonstrace?

Z ohlasů, které mám, vím, že lidé, kteří se demonstrace zúčastnili, jsou připraveni přijet v případě potřeby znovu a tentokráte i s dalšími kolegy. Zde bych si dovolila vsuvku. Pan prezident prohlásil, že demonstrace nic neřeší. Jen bych mu chtěla připomenout, že v roce 1989 demonstrace zahájila Sametovu revoluci a bez ní by se možná jeho životopis odvíjel úplně jinak.

Pondělní jednání s ministrem nedopadlo příliš dobře, vidíte stále nějaký prostor pro kompromis?

Prostor pro jednání je stále a my jsme připraveni jednat. Náš zásadní postoj se ale nemění. Zásadně nesouhlasíme se změnou systému odměňováni a snížením platů zaměstnancům ve zdravotnictví a v sociálních službách. Opakovaně jsme zdůrazňovali, že nesouhlasíme s tím, aby chybějící finance ve zdravotním pojištění zasaturovali zaměstnanci. Mimo tyto obecně známé věci říkáme, že je potřeba řešit lékovou politiku, kde jsou značné rezervy. Současný systém lékové politiky je naprosto nevyhovující a jeho změnou bychom získali část chybějících prostředků. Pokud bychom dali dohromady všechny námi navrhované změny, dostaneme se k částce, kterou chce vláda ušetřit na zaměstnancích, a možná i trochu zbude.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

22.9. Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc
21 příspěvků
22.9. Odboráři a vláda (ne)příkladem Odboráři a vláda (ne)příkladem
9 příspěvků
21.9. Odboráři táhnou na hlavní město Odboráři táhnou na hlavní město
7 příspěvků

Komentovat článek: Odbory: V případě potřeby půjdou lidé…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory: V případě potřeby půjdou lidé…

Komentáře

dalších 25 komentářů
Ignácius Reilly Agel  | 26. 09. 2010 15:15

Pozor, možná tu dochází k záměně pojmů. Chrenek jistě není archanděl Gabriel, ale o něj tu ani tak nejde. Leckdo z nás, měl-li by jeho možnosti, by se choval stejně. Jde o ty, kteří (ne)hlídají mantinely. A ty, želbohu, nejsou pro všechny stejné. Jak je možné, že některé z řetězců bez problémů mohou otevřít ambulance "na zelené louce", protože dostanou smlouvu s pojišťovnou, zatímco např. pro "normální" lékaře to mnohde možné není? A to i přesto, že dotyčný splňuje veškeré odborné a administrativní předpoklady. Nemluvím pochopitelně o příkladech, kdy je praxe nakonec otevřena po "ošetření" dotyčného úředníka z pojišťovny a krajského úřadu.

čloěk celý systém  | 25. 09. 2010 07:55

Zdravotní daň spoutává zdravotníky i pacienty, v systému.V podobě jaký je nastaven, státu ve státě, který má legislativu v této oblasti danou z roku 1966,včeteně všech novelizací,vyhlášek ,vyjímek,kterých je tolik, že byrokracie kolem bere čas vůbec myslet na skutečnou výslednou léčbu nemocných .To jen o pocitu té nesvobody ,od challengera. Že se to neřeší ?Někde to špičkově funfuje, jinde jen tak tak běží, a jinde už je to stoplé. Takový pocit cizince a odcizenosti, jaký zažívá pacient v prostoru nabídnutého zdravotnictví, bez "známé podpory" ?" Nemáš někoho známého v Motole ?" Tak to se ptají mezi sebou i sestry , běžně před pacientem v ambulancích. Oni se neptají , ani zda dobrého v nějakém oboru, ale vůbec .Něco jako nutné dohazování. Protože na druhé straně má zájem tento systém především o vytěžitelného pacienta, a odsun těch co mají prostě smůlu v komplikované diagnoze, komplikacích/ to se nemá rádo/. Tak se nedivte té těžařské lobby,a co jí chcete vyčítat ? Jak je to nastavené, za to ona nemůže. Zda se dá mluvit tedy o nabídnutí medicíny všem/a to nechcete ani nějakou mercedestní/, jak je to slibované a nutně předplácené ?Svoboda ?

Oligofrenik Agel  | 24. 09. 2010 22:48

To se prostě musíte napakovat na oceli a pak ty peníze vrznout do nějakého perspektivně podojitelného oboru. Protože banky už jsou rozkradené a po sanaci z našich daní, ostatní obory taky, zbývá už jen to zdravotnictví se svými dvaceti miliardami zdravotní daně. Takže být majitelem zdravotnických zařízení, zdravotní pojišťovny a mít kamaráda co má síť nadhánějících praktiků, to se potom velmi dobře zdravotní daň dojí. Chrenek není charitativní osobnost, to je dravý kapitalistický vlčák. Bohužel takový vlčáci díky své činnosti znemožňují činnost soukromníkům, kterým nejde primárně o peníze, ale chtějí dělat doktořinu, ovšem s tím, že se tím chtějí uživit. Ale pro takové soukromníky se díky vládnoucí třídě kmotrů, mafiánů a korupčníků z ODS,TOP09 a VV, podmínky v naší zemi zhoršují a zhoršují. Tržní meducína se vám bude líbit do té doby, než se dostanete na ulici jako bezdomovec a dostanete appendicitidu. A je pár bezdomovců co se před lety váleli v penězích Dissentere.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné