Přejít na obsah

Odbory: Ve Zlínském kraji chce odejít 200 nemocničních lékařů

zpět
10.11.2010
odchod, výpověď, kufry
zvětšitodchod, výpověď, kufryZdroj: www.townandcountrytravelmag.com

odchod, výpověď, kufry | Zdroj: www.townandcountrytravelmag.com

 

Přes 200 nemocničních lékařů ve Zlínském kraji se podle Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK - SČL) připojilo k výzvě Děkujeme, odcházíme a je ke konci roku připraveno podat výpověď.

V březnu by pak v kraji mohl podle předsedy LOK - SČL Martina Engela nastat kolaps v poskytování zdravotnických služeb. „Některé nemocnice by mohly zaniknout či se sloučit,“ řekla novinářům lékařka Šárka Drinková. Ministr zdravotnictví Leoš Heger neočekává, že by výpověď skutečně všichni lékaři podali.

K výzvě Děkujeme, odcházíme se dosud podle Engela přihlásilo asi 3708 z 16.000 nemocničních lékařů. Důvodem jsou nízké mzdy. LOK chce, aby základní plat lékaře bez přesčasů vzrostl na 1,5násobek až trojnásobek průměrného platu. Mladí lékaři mají nástupní plat bez služeb 17.000 korun, po atestaci 34.000 korun. Průměrný plat lékaře je kolem 50.000 korun, asi polovinu ale činí služby a přesčasy.

Velké nemocnice ve Zlínském kraji jsou akciovými společnostmi, které stoprocentně vlastní hejtmanství. Jde o Krajskou nemocnici T. Bati a nemocnice v Kroměříži, Uherském Hradišti a Vsetíně.

„Při přechodu z příspěvkových organizací na akciové společnosti nám zůstal původní plat. A od té doby náš plat zůstává stále stejný s tím, že se mění pouze podle toho, jaké výhody či eventuální minimální navýšení my dojednáme v kolektivní smlouvě. Lékaři automatické navýšení nedostávají ani při zvýšení vzdělání,“ uvedla předsedkyně místní organizace Lékařského odborového klubu Krajské nemocnice T. Bati Marcela Henčlová.

Organizátoři výzvy prý pociťují ve Zlínském kraji velkou podporu. V nemocnicích ji podepsalo 30 až 50 procent lékařů. Největší podporu pak zatím vyjádřili lékaři z ARO, chirurgických, dětských a gynekologických oddělení. Z největší nemocnice ve Zlínském kraji - Krajské nemocnice T. Bati výzvu podepsalo 110 z 290 lékařů, což je zhruba 40 procent. „Například z anestezie, gynekologie, chirurgie výzvu podepsalo a je připraveno dát výpověď 90 až 100 procent, což je tak vysoké číslo, že práci lékařů nikdo nenahradí,“ řekla Drinková.

Mluvčí Krajské nemocnice T. Bati Karla Havlíková dnes ČTK řekla, že vedení situaci bedlivě sleduje, nicméně žádnou výpověď zatím neobdrželo. „Pokud se tak stane, jsme připraveni se každým konkrétním případem zabývat a s lékařem jednat,“ dodala.

Podle Henčlové se lékaři informace, jak výpovědi podat, dozvědí během listopadu. „Výpovědi se budou shromažďovat u předsedů LOKu. Zaměstnavateli budou podány přes právní kancelář,“ dodala.

Organizátoři iniciativy tvrdí, že průměrná mzda nemocničních lékařů je nižší než například u řemeslníků a mladí absolventi medicíny ve velkém odcházejí do zahraničí. Nemocniční lékaři mají snahu si přivydělat přesčasovou prací. Měsíčně tak odpracují stovky hodin navíc, jsou unaveni, což v konečném důsledku může ohrozit pacienty. V některých regionálních nemocnicích jsou podle nich počty lékařů už nyní tak nízké, že odchod jen několika může způsobit kolaps.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Odbory: Ve Zlínském kraji chce odejít 200…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné