Odbory: Vyhláška o úhradách dopadne na péči i pracovníky nemocnic

Nová vyhláška o úhradách péče negativně dopadne na rozsah a kvalitu péče i zaměstnance nemocnic. Tvrdí to zdravotnické odbory ve svém prohlášení. Podpořily v něm Asociaci českých a moravských nemocnic, která ve středu kvůli ministerské úhradové vyhlášce vyhlásila krizový stav…

PRAHA –

Vyhlášku vydalo ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovny mají podle ní hradit péči v prvním pololetím zařízením a lékařům, s nimiž se na úhradách nedohodly. Krizový stav kvůli předpisu vyhlásili dětští lékaři a ambulantní specialisté.

Stávkovou pohotovost drží praktici a zubaři. Lékárníci chtějí 30. ledna na tři hodiny zavřít lékárny kvůli snížení marží. Koalice soukromých lékařů zvažuje to, že by lékařská sdružení postupovala společně.

Podle zdravotnických odborů podniká ministerstvo nesystémové kroky. Podle odborářů je zřejmé, že se Rathův úřad vzdaluje plnění volebního programu ČSSD, programového prohlášení vlády i dohod s premiérem. Zdravotníci je uzavřeli loni v červnu a v říjnu.

„Proto Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR zváží své další kroky,“ uvedli odboráři v prohlášení. Svůj postup nepřiblížili. Ministerstvo vyzvali, aby přijalo opatření ke stabilizaci zdravotnictví, zajistilo kvalitní péči a vytvořilo zdravotníkům odpovídající podmínky pro jejich práci.

Odbory v prohlášení také uvedly, že ministerstvo porušuje sociální dialog. Podle nich neprojednává se zástupci zdravotníků a jejich zaměstnavatelů kroky, které se týkají většího počtu pracovníků. „Přitom vyhlášky a další počiny ministerstva dopadnou na zaměstnance nemocnic, na jejich odměnu za práci a v konečném

důsledku i na jejich pracovní místa,“ uvedli.

Asociace českých a moravských nemocnic ve středu uvedla, že například stanovené limity ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak „některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná“, upřesnila dopady vyhlášky asociace. Dodala, že „obdobné nesmysly“ obsahuje předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

ČTK

Spasitel

Ano, socialistický systém byl je a bude vždy odsouzen k deficitu. Žádný byrokrat, ani ten nejchytřejší, nemůže uřídit přes své vyhlášky tak složity systém jako je zdravotnictví. Direktivní systém je efektivní jen v době vyjimečné, tj. ve válce nebo při katastrofě. Proto se komunistům nejlépe dařilo v extrémních situacich za války, nebo za hladomoruviz „historie válečného komunismu“. „Osvícený mocnář“ by měl jen nastavit pravidla, co nejjednodušší, co nejméně házet klacky pod nohy. Kdežto komunista si hledá třídního nepřítele – lékárníky, pak soukromé lékaře, nakonec všechny vzpurné. To je cesta ke komunismu. Zavedte soutěživost, neprotěžujte státní poskytovatele proti soukromým – jak má chudák soukromník bojovat, když hned na začátku soutěže o pacienta prohrává 5:0. Státní zatné sekyru a požádá o dotace. Soukromník musí snížit náklady.

Ohodnoťte tento článek!