Odbory vyzvaly Kubinyiho k odstoupení

Už po třech týdnech ve funkci se dočkal nový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi první výzvy, aby odstoupil. Vyzval ho k tomu předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger…

PRAHA – Podle něj by měl premiér Vladimír Špidla zvážit, zda Kubinyiho v kabinetu ponechá.

Schlangra k tomuto názoru vedlo ministrovo vystoupení minulý pátek a tuto středu ve sněmovně. Ministr sám o možnost promluvit požádal, chtěl poslancům sdělit své záměry s řízením resortu. Místo toho napadl Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která je podle něj hlavním viníkem všech problémů.

„Pan ministr si svým vystoupením ve sněmovně zavřel dveře k tomu, aby případná řešení, ať už dobrá nebo špatná, vůbec měla šanci projít,“ řekl včera Schlanger novinářům. Podle něj resort potřebuje změny. „Jestli jich není schopen z důvodů věcných nebo politických, pak nemá smysl, aby se všichni trápili,“ dodal.

Podle Schlangra má ministr několik rádců, kteří mu pomohli „zvednout víko rakve“. Vedle náměstků je to i prezident České lékařské komory David Rath. Když Kubinyi po svém nástupu do funkce vyzval ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou k odstoupení, protože podle něj nezvládá řízení pojišťovny, přidal se Rath k němu.

Schlanger je přesvědčen, že místo aby ministr odvolával ředitele nemocnic a vyzýval k odstoupení ředitelku VZP, měl by si udělat pořádek na ministerstvu. Pokud postupuje podle rad svých náměstků, měl by je odvolat. Pokud jsou předvedené nápady z jeho hlavy, měl by přijmout osobní rozhodnutí.

Schlanger dodal, že Kubinyi nemusel s představením svých záměrů spěchat. Mohl využít sto dní hájení, řada lidí mu podle něj chtěla dát čas, aby se rozhlédl a připravil koncepční věci.

Podpořil Musílkovou, která ve středu poslancům řekla, že deformaci pojištění způsobuje stát, nikoli pojišťovny. Rath je přesvědčen o opaku. Podle něj kritika z úst člověka, který se aktivně podílí na růstu finančního chaosu ve zdravotnictví a na neprůhledných praktikách, zní velmi nevěrohodně.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!