Přejít na obsah

Odbory žádají víc peněz pro zdravotníky, v nemocnicích chybějí

zpět
19.11.2015
peníze, zdravotnictví, obvazy, injekce, nástroje
zvětšitpeníze, zdravotnictví, obvazy, injekce, nástrojeZdroj: Shutterstock

peníze, zdravotnictví, obvazy, injekce, nástroje | Zdroj: Shutterstock

 

Odbory požadují po vládě víc peněz pro zdravotnictví a zlepšení pracovních podmínek zdravotníků i změny v jejich odměňování. Žádají srovnání výdělků ve státních a soukromých nemocnicích, kde lidé dostávají méně. Předáci upozorňují na nedostatek personálu v nemocnicích.

Varují před dalším úbytkem sester i lékařů. Odboráři z nemocnic z celé země to dnes řekli v Praze na své poradě. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se ve zdravotnictví plýtvá a je nutné ho restrukturalizovat. Znovu kritizoval ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

„V nemocnicích je zdravotníků stále méně, nakládá se na ně stále víc práce. Lidé zvažují, že by ze zdravotnictví odešli. Mladí nenastupují, protože už v průběhu vysoké školy řada z nich uzavře kontrakt se zahraničními nemocnicemi,“ uvedla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní je personál poddimenzovaný ve všech nemocnicích, někde se zavírají oddělení. Nejhorší je situace v krajských a soukromých zařízeních, které mají nižší úhrady, dodala odborářka.

Odbory žádají srovnání odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích a zavedení pravidel odměňování i do privátních zařízení. Platit by v nich měly stejné tarify. V soukromých zařízeních jsou výdělky nižší, pracovníci v nich vždy přidáno nedostanou. „Všechny nemocnice mají peníze z veřejného zdravotního pojištění. Chceme zavedení platů ve všech nemocnicích,“ uvedla Žitníková. Podle ní se plat sester ve veřejných a soukromých zařízeních liší až o 6000 korun.

Babiš přislíbil, že ANO případnou změnu legislativy o srovnání výdělků podpoří. Podle místopředsedkyně vládní KDU-ČSL Zuzany Roithové by zdravotníci měli mít samostatný zákon o odměňování, ne jen zrušení zákona o platu pro zdravotníky.

Odbory si stěžují i na pracovní podmínky v nemocnicích a přetěžování personálu. Podle Žitníkové například na noční směně připadá na sestru 40 pacientů, v nemocnici je jeden sanitář. Podle předpisů může žena zvedat maximálně 15 kilogramů, sestry běžně zvedají stokilogramové pacienty, popsala situaci odborářka.

Odboráři i zaměstnavatelé kritizují také odvody státu do zdravotního pojištění i rozdílné odvody zaměstnanců a živnostníků. Stát za děti, studenty či důchodce platí měsíčně 845 korun, od ledna bude dávat 870 korun. Minimální záloha u živnostníků činí letos 1797 korun měsíčně, od příštího roku o 26 korun víc. Osoby bez příjmů letos hradí 1242 korun měsíčně.

Podle Babiše má vláda omezený vliv na resort zdravotnictví a opatření jsou v Němečkově kompetenci. Vládního kolegu znovu kritizoval. „Resort má být nákladově restrukturalizován a nebyl,“ uvedl Babiš. Míní, že zdroje ve zdravotnictví se využívají neefektivně. Vyzval Němečka, aby podnikl kroky k větší efektivitě. „Není možné řešit navyšování odvodů za státní pojištěnce, když resort nakupuje netransparentně a nemá centrální nákup,“ uvedl ministr financí. Dodal, že není schopen „suplovat ministra zdravotnictví“.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se ministři vymlouvají jeden na druhého, lidé ale posuzují kroky celé vlády. Kabinet by tedy měl jednat, míní šéf centrály.


Komentovat článek: Odbory žádají víc peněz pro zdravotníky, v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné