Odbory: Zákoník by mohl urychlit start reformy zdravotnictví

Titulní obrázek

Zdravotnické odbory věří, že nový zákoník práce by mohl urychlit nastartování reformy zdravotnictví. Některé nemocnice si totiž se stanoveným množstvím odpracovaných hodin či zajištěním pohotovosti nejspíš nedokážou poradit. ČTK to řekl Jiří Schlanger…

Zdravotnické odbory věří, že nový zákoník práce by mohl urychlit nastartování reformy zdravotnictví. Některé nemocnice si totiž se stanoveným množstvím odpracovaných hodin či zajištěním pohotovosti nejspíš nedokážou poradit. ČTK to řekl předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Zákoník stanovuje limit přesčasových hodin a pohotovost na pracovišti se proplácí jako pracovní doba. Zdravotnická zařízení upozorňovala na to, že by kvůli zákoníku musela přijmout desítky lékařů a zdravotníků. Na ně ale nemají peníze.

Některé nemocnice proto upravily provoz a zavedly směny, lékaři drží pohotovost doma. Podle informací odborů se vedení některých zařízení nechalo slyšet, že bude muset kodex obcházet.

Schlanger míní, že větší nemocnice nebudou mít větší potíže přizpůsobit se novým podmínkám. „Perspektivní a schopná zařízení se na změny připravila a problémy mít nebudou. Ta, která to nezvládají, hrnou problémy před sebou. S dosavadní praxí do jara vydrží. Řada z nich asi spoléhá na zázraky,“ uvedl.

Podle šéfa zdravotnických odborů existují nemocnice, které nové podmínky „nikdy zvládnout nemohou“. Jejich zřizovatelé se pak budou muset rozhodnout, zda budou zařízení dál provozovat. Schlanger uvedl, že zákoník by tak mohl nepřímo přispět k optimalizaci nemocniční sítě a vytvořit tlak na spuštění reformy zdravotnictví. „Je finanční nonsens, aby země jako Česko měla 192 nemocnic s akutní péčí,“ řekl.

Podle něj už mnohé kraje přikročily ke změně organizace své zdravotní péče. Středočeský kraj podporuje pět nemocnic. V nich chce zajistit kvalitní a dostupnou péči. Ostatní zařízení nabízí k prodeji. Karlovarský kraj vytvořil jednu akciovou společnost ze tří nemocnic, které fungovaly jako společnosti s ručením omezeným.

Ústecký kraj sdružil všechny své nemocnice do jedné akciové společnosti. Moravskoslezský kraj převedl sedm krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci, dodal Schlanger. „Ukáže se, kdo situaci zvládne a kdo ji nezvládne,“ řekl.

První dopady zákoníku práce by měly být přesněji známy na přelomu ledna a února při vykazování odpracovaných přesčasů a pohotovostí. Jejich proplácení by se mělo projevit na lednových výplatních páskách v únoru.

ČTK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranné služby

Představy jsou to tak trochu mimo skutečnou realitu českého zdravotnictví. Mám pocit, že ani nevědí, jaká situace zde je. Zdravotnictví trpí nedostatkem lékařů i zdravotníků, aby bylo schopno zajistit provoz podle nového ZP alespoň ve stejném rozsahu jako doposud. Nejsou ani finanční prostředky na realizaci požadavků. ZZS v celé ČR trpí desítky let nedostatkem lékařů. Poslední roky se k tomu přidal i nedostatek záchranářů a poslední půlrok dokonce i nedostatek řidičů. Důvodů je několik. Lékaři ochotní a schopní pracovat na ZZS na trhu práce nebyli, nejsou a nejspíše stále více nebudou. Mnoho kolegů z oboru A+R, kteří se nejčastěji přicházeli pracovat na ZZS, odešlo do privátu nebo do zahraničí a je jich nedostatek i v nemocnicích, kde uspává anesteziolog i 2 pacienty k operaci najednou. Mezi centrálními i urgentními příjmy a ZZS nebo ARO kolují lékaři, jejichž počet není schopen pokrýt služby podle nového ZP. Jiní nejsou, takže někde budou chybět. Jak mají ZZS zajistit provoz s nedostatkem lékařů už nikdo neřekl. Problém je ještě závažnější, protože nejsou ani zdravotničtí záchranáři, kteří jsou stále častěji v provozu ZZS zaváděni a plní např. v Praze 80% výzev a požadavků na lince 155. Školy vychovávají převážně dívky, které nenajdou u ZZS uplatnění, protože podle předpisů nemohou tahat těžká břemena, což je práce záchranáře. I záchranářů je v provozu potřeba díky novému ZP více, ale nejsou na trhu práce. A nakonec zde máme řidiče ZZS, kteří taktéž nejsou, protože nové předpisy zpřísnily požadavky i na ně. Musí mít 800hod kurz, který však donedávna nebylo možné nikde získat a nyní je jen omezeně snad na dvou místech v ČR. A kdo by si ho šel udělat? Řidič taxíku nebo kamionu a nebo zásobování půjde studovat do vzdáleného kraje, kde bude muset najít ubytování a platit si všechno a to na cca 3 roky při zaměstnání? To by byl asi blázen, to už může rovnou studovat záchranáře.

Většina ZZS v ČR funguje jen díky externím lékařům z nemocnic. Mezi centrálními příjmy i urgentními příjmy a ARO a ZZS koluje komunita odborníků, kteří jsou nenahraditelní a je jich nedostatek. Kde se vezmou další, aby tuto skupinu doplnili a mohli splnit literu ZP? A v nemocnicích také nejsou někteří lékaři a situace do budoucna nevypadá příznivě, protože chybí mnoho lékařů v produktivním věku. Máme nemocnice, kde jsou staří kolegové, kteří brzo odejdou do důchodu a kdo je nahradí? Mladí nemají potřebné vzdělání – atestace nebo odešli do privátu a k farmaceutickým a jiným firmám nebo do zahraničí a nebo úplně mimo rezort. Dva roky už nefunguje vzdělávací systém, mnoho mladých a perspektivních kolegů marně čeká na vyzkoušení nebo zařazení do atestační přípravy. Jiní opustili ČR a raději už studují nebo pracují v Německu, Anglii, Irsku apod.

Představa, že se nyní začnou rušit a zavírat oddělení a celé nemocnice, že začne velká reforma zdravotnictví, je mylná. Nejsou pro ni podmínky a nejsou na ni připraveni lidé. Bude se to týkat statisíců obyvatel ČR, kteří nebudou ochotni tolerovat takovéto experimenty. Co budou asi dělat lékaři a zdravotníci z těchto uzavřených nemocnic? Poděkují a rádi budou dojíždět jinam? Nechají se takto vláčet jako kus hadru? A co managementy těchto nemocnic, také v klidu a s radostí poděkují a přestanou pracovat? A co majitelé nemocnic, také je s radostí zavřou? Co s těmito objekty bude? Co tomu řeknou občané? Budou muset dojíždět do vzdálenějších nemocnic a co bude dělat ZZS, která neví, jak zajistit stávající rozsah péče? Bude muset řešit nárůst požadavků a více transportů do vzdálenějších nemocnic. Na zajištění péče alespoň ve stejné kvalitě i rozsahu jako doposud poskytuje bude muset zajistit více výjezdových skupin, což obnáší více zaměstnanců, sanitek a přístrojů i výjezdových stanovišť. A co jejich zřizovatel, který na jejich provoz nemá už teď dostatek finančních prostředků? Bude jásat radostí a nasype do ZZS stamiliony, aby se připravily na řešení situace… To zní jako bláznivá pohádka nebo spíše horror. Občané, máme se na co těšit. Pěknou blamáž nám se ZP přichystali… A jak je vidět, tak si s tím ani nevědí rady.

Odbory: Zákoník by mohl urychlit start reformy zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!