Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou pohotovost

Titulní obrázek

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, včera vyhlásil stávkovou pohotovost. Chce zabránit ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi v uskutečnění jeho plánů s přesčasy ve zdravotnictví a s odměňováním. Julínek ale tvrdí, že odbory jednat nechtějí a návrh podal proto, aby je k jednacímu stolu přivedl…

„Nelíbí se nám, že ministr a senátor Tomáš Julínek předložil Senátu návrh na změnu Zákoníku práce, který zdravotníky poškozuje. Proto jsme vyhlásili stávkovou pohotovost,“ řekl Právu včera Jiří Schlanger, předseda uvedeného svazu. Ve stávkové pohotovosti kvůli přesčasům je od loňského prosince i Lékařský odborový klub (LOK).

Schlanger vysvětlil, že Julínek chce rozšířit základní pracovní dobu ze 40 na 48 hodin týdně a k tomu osm hodin přesčasů. „To jsme opakovaně odmítli,“ uvedl. Odbory navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z 8 na 16 hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent.

Nechtějí smluvní platy

Odborům se také nelíbí, že Julínek předložil návrh, v němž požaduje, aby zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví a organizací zřizovanými obcemi a kraji byli odměňováni smluvní mzdou a ne podle tarifních tabulek. „To by znamenalo, že lidé přijdou o jisté tabulkové platy,“ řekl Schlanger s tím, že se to nemá týkat jen zdravotníků, ale všech ostatních, „kteří jsou pod obcemi a kraji, tedy sociálních služeb, správ silnic a komunikací a podobně“.

Proti Julínkovu návrhu je i Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, který dokonce minulý týden kvůli tomu demonstroval pod Julínkovými okny, a nesouhlasí ani ČSSD.

Schlanger potvrdil, že odbory jsou připraveny dál jednat, a tak stávka bezprostředně nehrozí. „Nemohu ji ale vyloučit,“ řekl.

Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic Právu sdělil, že zaměstnavatelé a odboráři se dohodli na řešení přesčasů bez prodloužení pracovní doby.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že ministr jednat chce. „Vyhlášení stávkové pohotovosti je nepřiměřený krok,“ řekl. Odbory podle něj zrušily jednání s ministrem. Julínek, aby je přiměl jednat, prý podal senátní návrh.

„Ten jde ve čtvrtek do prvního čtení v Senátu. Je dost času na změny,“ uvedl Cikrt.

Václav Pergl, Právo

Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou pohotovost
Ohodnoťte tento článek!