Přejít na obsah

Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou pohotovost

zpět
6.12.2007

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, včera vyhlásil stávkovou pohotovost. Chce zabránit ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi v uskutečnění jeho plánů s přesčasy ve zdravotnictví a s odměňováním. Julínek ale tvrdí, že odbory jednat nechtějí a návrh podal proto, aby je k jednacímu stolu přivedl...

„Nelíbí se nám, že ministr a senátor Tomáš Julínek předložil Senátu návrh na změnu Zákoníku práce, který zdravotníky poškozuje. Proto jsme vyhlásili stávkovou pohotovost,“ řekl Právu včera Jiří Schlanger, předseda uvedeného svazu. Ve stávkové pohotovosti kvůli přesčasům je od loňského prosince i Lékařský odborový klub (LOK).

Schlanger vysvětlil, že Julínek chce rozšířit základní pracovní dobu ze 40 na 48 hodin týdně a k tomu osm hodin přesčasů. „To jsme opakovaně odmítli,“ uvedl. Odbory navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z 8 na 16 hodin týdně pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by pak měli lékaři příplatek 25 procent.

Nechtějí smluvní platy

Odborům se také nelíbí, že Julínek předložil návrh, v němž požaduje, aby zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví a organizací zřizovanými obcemi a kraji byli odměňováni smluvní mzdou a ne podle tarifních tabulek. „To by znamenalo, že lidé přijdou o jisté tabulkové platy,“ řekl Schlanger s tím, že se to nemá týkat jen zdravotníků, ale všech ostatních, „kteří jsou pod obcemi a kraji, tedy sociálních služeb, správ silnic a komunikací a podobně“.

Proti Julínkovu návrhu je i Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, který dokonce minulý týden kvůli tomu demonstroval pod Julínkovými okny, a nesouhlasí ani ČSSD.

Schlanger potvrdil, že odbory jsou připraveny dál jednat, a tak stávka bezprostředně nehrozí. „Nemohu ji ale vyloučit,“ řekl.

Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic Právu sdělil, že zaměstnavatelé a odboráři se dohodli na řešení přesčasů bez prodloužení pracovní doby.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že ministr jednat chce. „Vyhlášení stávkové pohotovosti je nepřiměřený krok,“ řekl. Odbory podle něj zrušily jednání s ministrem. Julínek, aby je přiměl jednat, prý podal senátní návrh.

„Ten jde ve čtvrtek do prvního čtení v Senátu. Je dost času na změny,“ uvedl Cikrt.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou…

Komentáře

dalších 11 komentářů
P.K. Re:Re:Re:Re:Jsem pro návrh ministra Julínka.  | 9. 12. 2007 09:00

Neznáte situaci v akciových společnostech. Musel byste býti na místě, abysto toto pochopil. Je to na delší vysvětlování. Jen můžu říci, že odbory jsou prakticky nefunkční, většina lidí se bojí.

Kyle Broflowski Re:Re:Re:Jsem pro návrh ministra Julínka.  | 7. 12. 2007 20:53

Já to vůbec nechápu. Proč jste to udělal? Proč jste je nedokopali k tomu, že budete sloužit jen tehdy, když vám dají pořádný základní plat, pořádně zaplatí za služby, a garantují náhradní volno po službě? Takhle vám mohou (fixlujíc s výkazy práce) říct, že máte odsloužit třeba 10 služeb měsíčně bez nároku na náhradní volno, a vy v práci v 36hodinových nebo dokonce delšího směnách ( např. víkendových triplech) klidně vypustíte duši, aniž byste se jen vzdáleně přiblížil přesčasovým limitům lékařů civilizovaného světa!

P.K. Re:Re:Jsem pro návrh ministra Julínka.  | 7. 12. 2007 15:27

Kvalifikaci mám nejvyšší. Já jsem celkově se smluvní mzdou spokojený, i když se tam vyšší počet služeb neodrazí. Já mám jen ten názor, že pokud se opravdu uzákoní více pracovních hodin, je to jediná šance pro lékaře, kteří mají smluvní mzdu, jak si jí navýšit. Samozřejmě bych přistoupil na 48 hodin jen za předpokladu zvýšení platu o 20%.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné