Odbory zjišťují, jak se nemocnice vypořádaly se ZP

Titulní obrázek

„Třináct let se vědělo, že evropská směrnice, která bude přijata i do našeho právního řádu, přesčasy tak radikálně omezuje. Nemocnice se ale na ni nepřipravily,“ řekl novinářům v pondělí Jiří Schlanger…

Nemocnice se dosud nevypořádaly s novým Zákoníkem práce (ZP), který povoluje lékařům sloužit jen 416 hodin přesčasů za rok, což je asi polovina dosud povoleného množství.

„Třináct let se vědělo, že evropská směrnice, která bude přijata i do našeho právního řádu, přesčasy tak radikálně omezuje. Nemocnice se ale na ni nepřipravily,“ řekl novinářům v pondělí Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Dodal, že někteří ředitelé nemocnic čekají na „zázrak“ a na řešení shora, ale žádné nepřijde. Pouze část nemocnic dokázala zorganizovat práci jinak než dosud.

Většina ale přešla při zajišťování pohotovostních služeb na dohody o pracovní činnosti s lékaři. „Je to jen dočasné řešení, které nemá perspektivu,“ řekl Schlanger s tím, že zatím nezveřejní nemocnice, které k Zákoníku práce přistoupily dobře a ani ty, které se s ním nevypořádaly.

„Počkáme jedno čtvrtletí a uvidíme, jak vedení nemocnic k Zákoníku práce přistoupí. Jde nám to, aby klesal počet přesčasových hodin, ale přitom mzda byla zachována, nebo i rostla,“ řekl Schlanger.

Průměrný příjem lékaře zaměstnance byl v ČR za tři čtvrtletí loňského roku 41300 korun, což je o 11 procent víc, než ve stejném období roku 2005.

Právo

Odbory zjišťují, jak se nemocnice vypořádaly se ZP
Ohodnoťte tento článek!