Přejít na obsah

Odbory zvažují jako nejtvrdší variantu výpovědi všech zdravotníků

zpět
23.5.2012
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.3.whig.com

peníze | Zdroj: www.3.whig.com

 

Výpovědi všech zdravotníků z nemocnic, vedle lékařů také sester, zvažují odbory jako nejtvrdší variantu protestů. Chtějí růst platů, který jim vláda slíbila v memorandu. Příští rok by lékaři měli mít trojnásobek průměrného platu v zemi, sestrám by měl plat růst úměrně tomu. Ministr Leoš Heger (TOP 09) nyní zveřejnil, že trojnásobku se lékaři dočkají nejdřív za dva roky.

V ČT řekl, že tři miliardy korun na splnění slibu nemá.

„Úhradová vyhláška vzhledem k ekonomické situaci asi už příjmy nemocnic tolik nenavýší, takže by se růst platů zmírnil a na trojnásobek by se dostaly postupně,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

„Je jasně podepsaná dohoda, že to bude k 1. lednu 2013. Pokud už neplatí ani podepsaná dohoda, tak nevím,“ řekl ČTK člen předsednictva Lékařského odborového klubu (LOK) Miloš Voleman. Ministr s odbory podle něj sice jednal, ale pak jim přes média vzkázal, že dohodu nesplní. „Jednat s panem ministrem dál nemá smysl. Já osobně bych jakékoli jednání s ním pociťoval, že bych se asi umazal,“ řekl.

Voleman předpokládá, že by protesty mohly být ještě letos a mohly by být mnohem tvrdší. Zřejmě už by to nebyly jen happeningy, na kterých by odboráři ministrovi připomínali platové sliby. O dalším postupu rozhodne 19. června porada předsedů LOK. Akce by se měly koordinovat se dvěma odborovými organizacemi, které jsou součástí takzvané Zdravotnické trojky.

Loni všechny nemocnice platy navýšily lékařům o 5000 až 8000 korun podle kvalifikace a délky praxe. Když letos stouply platy lékařům v nemocnicích místo o deset procent jen o 6,5 procenta a stalo se tak jen ve státních nemocnicích, vyjednávali odboráři dál o penězích i pro nemocnice krajů.

Přitom zdůrazňovali, že hlavní je, aby příští rok stouply platy lékařů o 1,5 až trojnásobek podle kvalifikace a délky praxe. Připravují samostatný zákon o odměňování zdravotníků, vidí v něm záruku, že se peněz dočkají.

Ve státních nemocnicích stoupl v posledním roce průměrný plat lékaře o víc než 10.000 korun. Zatímco v roce 2010 měl v průměru přes 50.000, loni 61.000 korun. Odbory požadují, aby kvalifikovaný lékař měl 75.000 měsíčně.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že v některých fakultních nemocnicích už lékařů tyto platy mají. Kde je nemají, možná je příští rok mít budou. Problém ale je v krajích, které tvrdí, že nemají od zdravotních pojišťoven dost peněz na růst platů.


Komentovat článek: Odbory zvažují jako nejtvrdší variantu výpovědi…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odbory zvažují jako nejtvrdší variantu výpovědi…

Komentáře

dalších 40 komentářů
hawkie ach jo  | 28. 05. 2012 12:10

Ach jo, koTT, Jan, Honza a Tomáš mají problém: 1/ taky jsem po letech dřiny začal vydělávat trošku přijatelně, se spoustou služeb, kamarádi ale byli mnohem dál. Plat byl fajn,. člověk byl tak unavený, že peníze nestihl utratit 2/ platy ve fakultkách - buď je diskutér pod nickem Jan mimořádně schopný nebo všehoschopný- nebo výjimečně je šéf kabrňák. Ve FN jsem hezkých pár let působil a rozhodně jsem se neztratil, takže bulíky na nos mi jen tak nepověsí. 3/ A vo co tu go? Špitály se vylidňují od těch, kteří jsoui schopní se uživit sami - ambulancí- což je v některých oborech bohužel obtížné zorganizovat. Sám jsem si přechodem do soukromé praxe polepšil tak, že se těm jeho padesáti tisícům se spoustou služeb můžu jen smát, navíc zůstává čas na koníčky (záchranka, skalničky, rybky) a rodinu. Co je horší, že ve špitálech chybí zkušení fořti, takže chlapec stěží s dodělaným kmenem je za hvězdu. A já pak se na ambulanci při čtení těch nesmyslů nakydaných do zpráv mohu pos.. Mám tak trošku pocit, že- jako vždy- někomu model vyhovuje. Je to o tom, že vypadla konkurence těm jednotlivým trošku chytřejším lidem. Ale systém kvílí. Protože, chlapci a děvčata, dneska jdou na medicínu a promují i ti, kteří by si o medicíně před 20 lety mohli nechat tak akorát zdát. A ty chytrý doktory si nenabrnkneš kouzelnou harfičkou... Jo a doktorky taky chtějí rodiny, jenže k tomu jsou potřeba dva až tři (:-) ) A kolik jich zůstane ne ocet, to je prostě děsný.

Ignácius Reilly Kili - pro nick Jan  | 24. 05. 2012 09:39

Zdravím, pane kolego. Nevšiml jsem si, že bych mluvil za ostatní. Naopak jsem reagoval na generalizující poznámku "...Nevím o tom, že by některý doktor momentálně strádal a plánovat další akce, to už je vůči lidem opravdu nehorázný...a to zdaleka nejsem žádný lidumil. Věřím tomu, že většina lékařů s tím nesouhlasí, jen není ochotna mluvit nahlas a veřejně proti lidem typu Engel a Voleman, kteří jsou odborně na nule a dokázali se prosadit jen v odborech...." , a především útok "ad hominem" na primáře Kiliána. Mimochodem, já jsem se svým platem také spokojen. A to proto, že jsem po 17 letech opustil FN a odešel mimo republiku. ;-)) A nezlobte se na mne, pokud píšete "Dnes je systém nastaven tak, že když jste schopný, kvalitní lékař, tak si dokážete vydělat solidní peníze", musím se zasmát. O ohodnocení ve FN trošku něco vím. Jistě, pokud ze účastníte klinických studií, berete mimořádně vysoký osobní příplatek či odměny, sloužíte "od nevidím do nevidím", pak je Váš příjem nadpruměrný. Já ale mluvím o dustojné hodinové mzdě pro erudovaného lékaře za základní pracovní dobu.

Martin D. Kili - pro nick Jan  | 24. 05. 2012 06:49

Pane Ignácius, nechci Vás vytrhávat z reality, ale že jste tak bojovně přesvědčený, že mluvíte za ostatní. Já jsem například také se svým platem spokojen. Dnes je systém nastaven tak, že když jste schopný, kvalitní lékař, tak si dokážete vydělat solidní peníze. Pokud nejste spokojen se svou mzdou, tak je jen na Vás, aby jste se rozhodl dát výpověď a jít do jiné nemocnice, kde budete spokojenější. Ne všechn o za Vás bude řešit dav a kolektiv. Musíte se o sebe postarat sám. S pozdravem Martin, FN.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné