Odbory: Zvýšení mezd má jít do tarifní složky platu

Dagmar Žitníková

Odboráři požadují, aby celá 3,5 procenta, o která se příští rok zvýší mzdy ve veřejném sektoru, šla do tarifní části platu. Na čtvrtečním jednání, které se věnovalo i platům ve zdravotnictví a sociálních službách, se ale od zástupců koaliční vlády takového slibu nedočkali. Jednání budou pokračovat v září.

„My požadujeme, aby celých 3,5 procenta bylo do tabulek, čili do nárokové složky mzdy,“ řekl novinářům po jednání předák úřednických odborů Jan Rovenský. Zástupci kabinetu, mezi nimiž byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo ministr financí Andrej Babiš (ANO), se prý k návrhu zatím vyjádřili opatrně. Babiš po jednání uvedl, že dosavadní zvyk byl dávat do tarifů 70 procent sumy a do pohyblivé složky zbylých 30 procent.

Při jednání o platech ve zdravotnictví, kterému byl přítomen i šéf resortu Svatopluk Němeček (ČSSD), odbory zopakovaly svůj požadavek na výraznější nárůst v příštím roce. „My jsme za odbory sdělili, že pro příští rok bychom chtěli zvýšení tarifních platů pro zaměstnance, a to minimálně o pět procent. Je to naprosté minimum, pod které určitě náš odborový svaz v žádném případě nepůjde,“ uvedla šéfka odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Odměny ve zdravotnictví jsou podle ní i díky meziročnímu poklesu platů tristní. Zaměstnanci nemocnic jsou prý ve velkém neklidu, a je tak dobře, že diskuze o platech budou pokračovat v září s ministrem Němečkem po zhodnocení dopadů úhradové vyhlášky. Kdyby k požadovanému navýšení nedošlo, nevyloučila nátlakové akce.

Babiš k tomu řekl, že odbory na jednání o žádných možných protestech nehovořily. Zároveň poznamenal, že sice se každý rok vybere více na zdravotním pojištění, ale neprojeví se to na platech zaměstnanců v oblasti. Chce proto věc podrobněji analyzovat.

Žitníková dnes uvítala nedávnou dohodu koaličních stran na navýšení peněz na sociální služby o asi 750 milionů korun. Představa odborů byla sice kolem dvou miliard, ale i dohodnuté zvýšení je podle ní prvním krokem. V konkrétních číslech by tak každý zaměstnanec v sociálních službách mohl dostat přidáno 650 až 700 korun, uvedla.

Ohodnoťte tento článek!