Přejít na obsah

Odchod lékařů může ohrozit záchranky

zpět
2.12.2010
sanitka, záchranka, záchranná služba
zvětšitsanitka, záchranka, záchranná službaZdroj: ZZS HMP

sanitka, záchranka, záchranná služba | Zdroj: ZZS HMP

 

Pokud z nemocnic odejdou ve větší míře lékaři, jak se to jeví podle akce Děkujeme, odcházíme může to ohrozit fungování záchranky. Deník o tom informoval předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý, který šéfuje v jižních Čechách.

Asociace vyhodnotila situaci a pověřila předsedu Slabého, aby upozornil dopisem ministra zdravotnictví a asociaci krajů na skryté dopady této lékařské aktivity. Mohou totiž vzniknout problémy v oblasti přednemocniční péče Pokud by se k lékařům z nemocnic přidali i lékaři záchranek, situace by dále gradovala.

„Zdravotnické záchranné služby jsou s výjimkou několika krajů zcela závislé při obsazování služeb na externích lékařích, kteří se právě díky nedostatečnému finančnímu ocenění rekrutují ze zaměstnanců nemocnic. Jestliže dojde k odchodu lékařů z nemocnic do zahraničí nebo do soukromého sektoru, hrozí, že řada těchto lékařů přestane pracovat i na záchranné službě,“ varoval Slabý.

To povede podle Slabého ke kolizi se Zákoníkem práce, což se z důvodu nedostatku lékařů děje už nyní a po nějaké době budou muset záchranné služby omezit počet posádek s lékařem, na což není veřejnost připravena.

Situaci nejsou zdravotnické záchranné služby schopny řešit náborem nových lékařů, neboť několik let je úbytek lékařů na záchrance vyšší než přírůstek.

„Vinou systému vzdělávání nejsme schopni přijímat absolventy lékařských fakult, a pro zkušené starší lékaře je tato stresující práce s minimální právní podporou a obrovskými riziky finančně i profesně nezajímavá,“ řekl Slabý.


Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Odchod lékařů může ohrozit záchranky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odchod lékařů může ohrozit záchranky

Komentáře

dalších 5 komentářů
news fungování záchrany to ohrozí dřív  | 3. 12. 2010 10:25

Podle zákona záchranka směruje pacienta do "nejbližšího místa adekvátní péče". Kampak ho bude vozit, když takové místo v celé ČR nebude ? Adekvátní péče- to je ta zaklínací formulka. Budovy, lůžka, nejnovější diagnostické přístroje a roboty jsou (investuje se ještě teď). Jenom ti "cucáci a pseudodoktoři" (jak napsal jeden "dobře informovaný zdroj") budou po 1.3.2011 chybět. A ještě něco: vyčítáte záchrankám tuaregy a mercedesy ? Stačí se informovat, jak podle normy EU má vypadat auto ZZS (na všechny typy zásahů- nepodkročitelné rozměry, výkon, zástavba). Možná pochopíte.

člověk léčený připravení veřejnosti  | 2. 12. 2010 13:33

.Odbory a strana lékařské odborné veřejnostii zamýšlí. Můžete jako lékaři exodovat, pokuď jako samotným pacientům Vám nehrozí exitus. Potom je to skutečně jednostranná výhoda, daná Vaší mocí a bezmocí pacientů.Kterou použije vláda ? Nebo ty odbory a samotní lékaři ?

Joe připravení veřejnosti  | 2. 12. 2010 13:17

Přesně tak to bude, jak strana a vláda zamýšlí. Alespoň zbyde více peněz na platy neexodovaným a na léčbu neexitovaným. Pouze si myslím, že je zřejmě lepší exodovat než pomalu profesně i lidsky exitovat,

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné