Přejít na obsah

Odchodem z nemocnic hrozí už každý pátý lékař

zpět
16.9.2010
lékaři, chodba, výpověď
zvětšitlékaři, chodba, výpověďZdroj: www.rwd.com

lékaři, chodba, výpověď | Zdroj: www.rwd.com

 

Jen Německo potřebuje podle odborů dalších deset tisíc lékařů. V našich nemocnicích je jich celkem šestnáct tisíc.

Na tři tisíce lékařů je připraveno odejít ke konci roku z českých nemocnic. To je téměř dvacet procent těch, co v nich dnes léčí.

Kromě nízkých základních platů jim vadí obrovské množství přesčasů a nefungující vzdělávání.

Další kolegové se k nim navíc zřejmě teprve připojí. Lékařský odborový klub totiž včera odstartoval kampaň Děkujeme, odcházíme, během níž chce podporu pro hromadné výpovědi získat v 65 nemocnicích.

„Jsem připraven dát ke konci roku výpověď. Nebojím se, že bych práci nenašel,“ řekl třiatřicetiletý internista karlovarské nemocnice Peter Igaz, který už výzvu podpořil.

On sice zatím o odchodu do zahraničí neuvažuje, v nemocnici za současné situace ale zůstat nechce.

„Z mého hlediska je nejhorší nedodržování zákoníku práce, tedy délky pracovní doby. Vadí mi i špatné ohodnocení a nevyřešené vzdělávání,“ řekl Igaz, původem ze Slovenska.

Podle něj starší kolegové odcházejí za lepším a nových přichází málo. Mezi ty zbývající se pak musí rozdělit všechna práce.

Legálně lze k běžné pracovní době lékařů nasmlouvat až 450 hodin přesčasů za rok. Realitou jsou ale přesčasy dvou- až čtyřnásobně dlouhé. To je dvacet až čtyřicet hodin přesčasů týdně.

„Jsou oddělení, která by zkolabovala, pokud by po svých doktorech nepožadovala přesčasy 1500 a výjimečně i 2000 hodin ročně,“ řekl Igaz.

I kvůli tomu uvažuje řada doktorů o tom, že půjde pracovat do ciziny. A s uplatněním nebudou mít problém. O české anesteziology, internisty, chirurgy nebo porodníky je zájem v Německu, Rakousku, Anglii, ale i ve Skandinávii.

„Mám nabídku z Německa, Rakouska a Švédska,“ potvrdil HN sedmatřicetiletý internista Pavel Vávra z Nového Města na Moravě.

„Teď jsem četl, že německé nemocnice přijedou nasmlouvávat lékaře přímo do Prahy,“ dodal. On sám by volil zřejmě právě zemi, kde se domluví německy.

I jinde by ale podle něj jazyková bariéra nebyla problém. „Ve Švédsku nabízejí lékařům tříměsíční intenzivní kurz švédštiny. Servis je tam výborný,“ popisuje Pavel Vávra.

Za hranicemi přitom už teď pracují tisíce lékařů z Česka. A v tuzemských nemocnicích jich naopak minimálně stovky chybějí. Ke konci dubna nabízely nemocnice práci 673 doktorům. Asi pětistovka míst je přitom volná déle než půl roku.

„Jsou to ale jen místa hlášená na úřadech práce. Personální devastace nemocnic je ještě závažnější,“ varuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

V českých nemocnicích podle něj naopak loni pracovalo 2129 zahraničních lékařů. Spoléhat ale nelze ani na ně.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Hana Škodová, iHNED.cz

Komentovat článek: Odchodem z nemocnic hrozí už každý pátý lékař

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odchodem z nemocnic hrozí už každý pátý lékař

Komentáře

dalších 11 komentářů
člověk teď hned a jinak  | 16. 09. 2010 15:27

Vícezdrojové financování. Ale nechte si odbory prosadit jediný zdroj na věky věků. Soc. dochtoři a soc. zdravotnictví nemá a nemělo jiný problém, než jak zajistit dofinancování ideálu a reality. Prostě také svobodnou rozvahou jednotlivých lidí,, kterí do okruhu čerpání péče vstupují.

lékař přesčasy  | 16. 09. 2010 15:09

Legálně lze k běžné pracovní době lékařů nasmlouvat až 450 hodin přesčasů za rok. Realitou jsou ale přesčasy dvou- až čtyřnásobně dlouhé koment:nesmysl,jsem měl v 7/10 178hdo. přesčasů, v srpnu 172hod. přesčasů někteři překročili hranici 200 hodin měsíčně !!!!!!

Kony teď hned a né jinak  | 16. 09. 2010 15:03

Dostal jsem kvízovou otázku:komu se bude v další části snižovat platba za péči...Takže si vychutnávejte to blaho.Na nás dojde taktéž.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné