Přejít na obsah

Odchody lékařů považuji za nešťastné řešení ve špatnou dobu

zpět
13.1.2011
mikrofon, média, rozhovor
zvětšitmikrofon, média, rozhovorZdroj: toprecordingmicrophones.com

mikrofon, média, rozhovor | Zdroj: toprecordingmicrophones.com

 

Mezi nejdiskutovanější témata v současné době patří plánované odchody lékařů. Také příbramská nemocnice řeší tento problém. Z více než 180 lékařů jich chce k 1.březnu odejít osmadvacet.

Kromě jednotlivců z různých oddělení toto číslo zahrnuje i výpovědi všech doktorů z gynekologicko - porodnického oddělení, tedy kromě primáře.

Proslýchá se, že většina lékařů své výpovědi stáhne, pokud se dočkají naděje na zvýšení platů. Tomu by podle nich pomohla úprava úhrad od pojišťovny, což by nemocnicím zvýšilo příjem. Kromě toho lékaře trápí i systém vzdělávání.

Pokud se nedočkají příznivých zpráv z ministerstva zdravotnictví, může se stát, že svého rozhodnutí odejít dostojí. To by ohrozilo především existenci gynekologicko - porodnického oddělení, které si za poslední roky vybudovalo v příbramské nemocnici velmi slušnou pověst. Je téměř polovina ledna, a to je podle ředitele příbramské nemocnice Stanislava Holobrady stále ještě brzy na to, aby se přesně dalo říci, co bude dál.

Stanislavu Holobradovi jsme položili několik otázek.

Změnilo se něco ode dne, kdy lékaři podali hromadnou výpověď. Nedostal jste na stůl ještě další?

V současné době se prakticky nic podstatného nezměnilo. Na úvazky je to v těch 28 výpovědích ve skutečnosti menší číslo, část lékařů totiž pracovala na půl úvazku. Co se teď děje na porodnici? V týdnu se potkám s částí kolektivu lékařů z gynekologicko - porodnického oddělení.

Část je na plánované dovolené na horách, takže se s nimi nedá hovořit. Není to tak, že by lékaři nestáli za svým primářem nebo že by nebyli spokojeni. To bylo první, na co jsem se ptal. Mám tady petici lékařů, ve které stojí, že se to v žádném případě netýká averze nebo nesouhlasu s vedením gynekologie. Deklarují, že naplnili akci Děkujeme, odcházíme výpovědí a že neřešili odchod do soukroma nebo do jiné nemocnice. Jinak porodnice má zatím normální provoz.

Jaký bude postup? Co budete po lékařích požadovat?

Úkol od středočeského hejtmana je, abychom každý týden aktuálně věděli, co se bude dít konkrétně v příbramské porodnici od 1. března.

Budu chtít od lékařů vědět, až se vrátí z dovolené příští týden, zda své výpovědi nestáhnou a opravdu odejdou. V tom případě bychom se museli zaobírat variantou krizového řešení. To znamená pokusit se na přechodnou dobu odklonit některou gynekologicko - porodnickou péči a náborem nových lékařů. A to opravdu uvidím až po jednání příští týden. Co když se lékaři opravdu nedočkají toho, co požadovali? Už moc času nezbývá.

Já bych si přál, aby výpovědi stáhli. Za poslední dva roky se jejich finanční ohodnocení zlepšilo. A já nemám mandát na to, abych naplnil požadavky odborářů, to v žádném případě není v mé moci. Pokud se stane, že prvního března nenastoupí, zůstane tady primář a myslím, že dva lékaři.

Budeme muset oslovit soukromé lékaře gynekologicko - porodnického oboru, jestli budou ochotni docházet do nemocnice na nějakou dohodu, ale každopádně budeme muset řešit přechodný odklon rodiček do partnerských nemocnic. Jak dlouho by ta přechodná doba trvala?

To se nedá odhadnout. Ono se stává, že nemocnice má čas od času výluku z důvodu sanitace, to není nic mimořádného.

Věřím tomu, že to bude maximálně čtrnáct dní. Stále se mluví o lékařích, ale co bude se sestrami?

Zatím se o tom nehovoří. To se vyvine podle situace. Takto jsme už redukovali stav sester na podzim na infekčním oddělení kvůli rekonstrukci. Většinou jsme se spolu domluvili, některé odešly do důchodu a část se uplatnila na jiných odděleních. Výsledek je ten, že sester a nižšího zdravotnického personálu má nemocnice dostatek.

Jaký je váš osobní názor na odchody lékařů? Na jakou stranu byste se jako lékař přiklonil?

Je to podle mě velmi nešťastný způsob v nešťastnou dobu. To rozhodnutí je na jednu stranu podpořeno kolektivním pocitem, ale na druhou stranu rozhodnutím jednotlivce. Pokud se rozhodne každý jakkoli, musí počítat s okolnostmi, které ten problém provázejí.

Můj názor je ten, že české lékařství není dobře ceněno. Patří k tomu i systém vzdělávání. Je tam obrovský rozdíl a napětí mezi jednotlivými zdravotnickými profesemi. Pro příklad bych uvedl srovnání se stomatology, kterých je nedostatek a tyto problémy řešit nemusí.


Autoři

Markéta Jankovská, Regionální deník

Související články

11.1. Někteří lékaři zařadili zpátečku Někteří lékaři zařadili zpátečku
0 příspěvků
4.1. Lékař: Místo Ústí zkusím Anglii Lékař: Místo Ústí zkusím Anglii
1 příspěvků
16.12. Odpočítávání Odpočítávání
7 příspěvků
13.12. Vyděrači Vyděrači
12 příspěvků
15.11. Lékaři chtějí pryč Lékaři chtějí pryč
7 příspěvků

Komentovat článek: Odchody lékařů považuji za nešťastné řešení ve…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Odchody lékařů považuji za nešťastné řešení ve…

Komentáře

1 komentář
katango Článek  | 13. 01. 2011 11:07

Mně ty řeči o nevhodné době připomínají mou matku řidičku. Byla to skělá řidička, ale při delší cestě byl velký problém přinutit ji, aby zastavila, pokud chtěl někdo čurat nebo zvracet. To bylo vždycky : tady to nejde, je to před zatáčkou, v zatáčce, za zatáčkou, před vrcholem kopce, na vrcholu kopce, za vrcholem kopce....Jednou jsem v nouzi nejvyšší musela za jízdy otevřít dveře, abych jí neohodila přední sklo. Akci D-O vnímám jako nouzi nejvyšší a otevírání dveří auta za jízdy. Ale ono to opravdu asi jinak nejde.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné