Přejít na obsah

Odchody mohou způsobit katastrofu, ohroženy jsou i nedonošené děti, obává se ministr Heger

zpět
24.1.2011
nemocnice, lékaři, pacient
zvětšitnemocnice, lékaři, pacientZdroj: www.bundesregierung.de

nemocnice, lékaři, pacient | Zdroj: www.bundesregierung.de

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předloží ve středu vládě návrh možné reakce na hromadný odchod nemocničních lékařů. Oznámil to v nedělní televizní Partii na Primě.

„Pokud se v následujících sedmi deseti dnech nedohodneme s lékaři, bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy, který péči zajistí. Ve středu předložím konkrétní návrh vládě,“ řekl Heger. Jeho partner v diskusi, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který je předsedou Asociace krajů, apeloval na ministra, „aby udělal vše pro to, aby se dohoda našla“.

Oznámil, že pokud se přijde s realistickým plánem, „asociace vyzve lékaře, aby výpovědi stáhli“. Hašek dodal, že se to ale udělá v situaci, „kdy bude dohoda i mezi panem ministrem a lékařskými odbory“. Oba se shodli, že všechny požadavky protestujících nemocničních lékařů nelze od 1. března splnit. Heger oznámil, že v jeho návrzích bude i ten, který by mohl zajistit mírný nárůst platů. „Jde o stovky miliónů korun,“ řekl ministr.

"Necháte inkubátory plné novorozenců?"

Podle Hegra je nejohroženější péče o novorozence. Zejména ty, kteří jsou nedonošení. Zhruba pět z dvanácti center, která se o ně starají a kde pracuje 150 lékařů, by mohlo v důsledku protestu lékařů přestat pracovat. To je ale podle Hegra nepřijatelné.

Podle ministra se lékaři chovají tak, jako by říkali: „Nesplnili jste naše požadavky, jsme naštvaní, tak prostě odejdeme. Tady máte inkubátory plné novorozenců, dělejte si s nimi, co chcete.“

Hašek k tomu dodal, že pokud by odešel jen jediný lékař, tak je zároveň ohroženo sedm až devět pracovníků nemocnic, kteří jsou na něj napojeni. Jde například o zdravotní sestry, sanitáře, ale i další. Proto je podle něj nezbytné učinit všechna opatření, aby lékaři v nemocnicích zůstali.

Hašek odmítl, že lékařům jde pouze o platy. „Chtějí změnit systém zdravotnictví. Za čtyřicet dní může dojít k neposkytování péče. Nerad bych se dožil situace, kdy by byly lidské tragédie,“ řekl.

Sobotka shodu nesdílí

Jestliže Hašek a Heger jsou vzácně zajedno, že nelze všechny požadavky lékařů okamžitě splnit, protože to není ani technicky možné, jiný názor má šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Děsí mě, jak liknavě k tomu vláda přistupuje. Je ohrožena péče o nemocné. Není možné, aby vláda vedla silácké řeči a říkala jen - my neustoupíme,“ řekl včera v ČT. Adekvátní reakcí vlády musí být podle něj neodkladné opatření v příštích týdnech.

Heger bude v pondělí večer jednat s Lékařským odborovým klubem a Českou lékařskou komorou. Nespokojení lékaři předpokládají, že jim předloží určitý konkrétní návrh, který by přispěl k tomu, že neodejdou.

Z nemocnic chtějí ze 16 tisíc lékařů k 1. březnu odejít čtyři tisíce. Požadují nástupní plat za základní pracovní dobu ve výši 1,5násobku průměrné mzdy v zemi (tedy 35 tisíc), pro zkušeného trojnásobek (72 tisíc). Dnes lékaři v průměru berou 45 až 50 tisíc, ale se všemi službami a příplatky.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Odchody mohou způsobit katastrofu, ohroženy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Odchody mohou způsobit katastrofu, ohroženy…

Komentáře

dalších 7 komentářů
BOB Paradox!  | 24. 01. 2011 22:38

Vláda je plně odpovědná za dostupnost zdravotní péče v nejvyšší kvalitě a přitom vyhrožuje, že budou umírat lidé? Lékaři nejsou trestně odpovědní, trestně odpovědná je jen naše vláda, která má ze zákona povinnost zajistit občanům zdravotní péči v nejvyšší kvalitě!!

katango Novorozenci v inkubátoru  | 24. 01. 2011 17:00

Ad AS No jak kterej. Chcete-li dělat svou práci dobře, tak, abyste se za ni nemusel stydět, moc si jako AS nevyděláte. Takový příjmy, jako uvádíte, lze dosáhnout tím, že se s pacientama vůbec neserete, nevybavujete se s nima, píšete jim levný léky, posíláte je na levná vyšetření a při jakékoli komplikaci šup s nima do nemocnice. Pokud se podle toho neřídíte, napaří vám ZP takový regulace, že si na ně budete muset vzít hypotéku. Je to tak - čím lépe a víc pro své pacienty děláte, čím jich máte víc a čím lépe léčíte, tím menší příjem máte. Můžu dodat i osobní zkušenosti, ale na tomhle fóru jsem s nima otravovala mockrát.

A. pokračování  | 24. 01. 2011 16:31

Hlavně, že najde peníze na to, aby je transpotroval LETECKY do zahraničí, je to šašek.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné